Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Päätös on tehty: Kirkkonummen bussit ajavat Matinkylään ainakin lähivuodet
25.05.2021
10:37
(2) kommenttia
Päätös on tehty: Kirkkonummen bussit ajavat Matinkylään ainakin lähivuodet
Kirkkonummen bussien päätepysäkki pysyy Matinkylän bussiterminaalissa Ison Omenan yhteydessä näillä näkymin vuoteen 2025 saakka.
Metron jatkeen valmistuminen Kivenlahteen muuttaa bussilinjoja Etelä-Espoossa. Samalla on mietitty, ajavatko Kirkkonummen bussit jatkossa Matinkylään vai Espoonlahden metroaseman uuteen bussiterminaalin.
HSL:n hallitus päätti tiistaina, että Kirkkonummen bussilinjaston päätepysäkki on toistaiseksi edelleen Matinkylässä.
Asiaa mietitään uudelleen, kun metroliikenne Kivenlahteen alkaa parin vuoden kuluttua.
Alkuperäisenä ajatuksena on ollut, että Kirkkonummen bussit ajavat Kivenlahden metroaseman vierestä, jolloin bussista voi vaihtaa metroon joko Kivenlahdessa tai Espoonlahdessa.
Kirkkonummen bussilinjaston lopullisissa ratkaisuissa joudutaan odottamaan Kivenlahden metrokeskuksen valmistumista. Kokonaisuudessaan metrokeskuksen arvioidaan olevan valmis vuonna 2025.
Itse metroasema otetaan käyttöön silloin, kun metroliikenne alkaa, mutta ympärille rakennetaan muutakin.
Metroliikenteen alkaessa Kivenlahdentien sisäänkäynti ei vielä ole matkustajien käytössä alueen muusta rakentamisesta johtuen.
Sisäänkäynti on samalla kohtaa, jossa Kirkkonummen bussien on tarkoitus pysähtyä, jos ne ajavat Espoonlahden terminaaliin.
Kommentit (2)
05.07.2022
13:00
Kunta on kaupitellut vuosia vanhaa taloa, jossa kyläläiset haluaisivat yhä kokoontua
01.07.2022
13:34
Kirkkonummi laittoi jälleen myyntiin lomatontit aivan Nuuksion kansallispuiston naapurissa
01.07.2022
10:04
Kirkkonummelle on avattu iso vastaanottokeskus ukrainalaisille – kerrostaloasuntoja käytetään majoitukseen
30.06.2022
16:41
Gesterbyn koulukeskuksen hinta tuli monille shokkina – suunnittelua on tehty jo pitkälle
30.06.2022
16:01
Miten olisi kuntokilpa? – Veikkolan kuntoportaissa on nyt laskuri ja vertailu Jerikon portaiden kanssa onnistuu
30.06.2022
10:33
Uuden koulukeskuksen hinta on noussut rajusti – määrärahaa tarvittaisiin lisää 17 milj. euroa
29.06.2022
17:43
Tarjoilija ampui asiakasta kolme kertaa, kaksi laukausta osui päähän – tuomio lähes 10 vuotta vankeutta
29.06.2022
13:36
Kommentit (2)
Kommentoi