Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Vuoden Nuori Yrittäjä oli metsällä jo 7-vuotiaana – harrastuksesta syntyi erikoinen myyntituote
02.12.2021
18:50
(1) kommentti
Vuoden Nuori Yrittäjä oli metsällä jo 7-vuotiaana – harrastuksesta syntyi erikoinen myyntituote
Kirkkonummen Vuoden Nuori Yrittäjä on ollut metsällä pienestä pitäen ja harrastuksesta lähti liikkeelle myös yritystoiminta.
Kirkkonummen Yrittäjät palkitsi tunnuksella tänä vuonna Victor Kalmarin (32).
Kalmari varttui metsästäjäsuvussa. Hän kävi metsästämässä isänsä kanssa 7-vuotiaasta lähtien, ja isällä oli tapana valmistaa saaliseläinten sarvista trofeeita eli metsästysmuistoja.
Jo parin vuoden kuluttua Victror ryhtyi työstämään sarvitrofeeita isänsä apuna.
Harrastus laajeni pikkuhiljaa, kun ystävät ja tuttavat alkoivat tuoda sarvia työstettäväksi.
Lopulta vuonna 2017 tilauksia oli sen verran, että Victor perusti toiminimen oman yrittäjä-äidin tukemana.
Tällä hetkellä trofeita valmistuu jo satoja vuodessa. Samalla vanhempien autotalli on käynyt pieneksi ja alati laajentuvaa toimintaa varten on vuokrattu Volsissa vanhasta Sigurdsgårdin kivinavetasta.
Noin 160 neliön tiloissa on paja, toimisto ja pieni myymälä, joka on avoinna sopimuksen mukaan.
Victor haluaa laajentaa liiketoimintaansa vielä entisestään, sillä kilpailua näin erityisellä liiketoiminnalla ei juurikaan ole.
− Suomessa on niin hienoja metsästyskauppoja jo, että haluan lähteä etsimään ihan uusia erikoisia tuotteita, mitä markkinoilla ei vielä Suomessa ole.
Victorilla on verkkokauppa trofee.fi, jonka sivuilla sarviin kiinnitettävät trofee-taustalevyt ovat kaikki Victorin käsityönään tekemiä puulevyjä. Myynnissä on myös lämpökameroita.
Lisäksi hän työstää kallotrofeita, joita metsästäjät toimittavat ja haluavat muistoksi itselleen yleensä kodin seinälle.
Victror on yksiyrittäjä ja oppikin on pitänyt hankkia itse. Suomesta ei koulutusta alalle oikein löydy.
Jatkosuunnitelmissa olisi laajentaa toimintaa myös eläinten täyttämiseen. Jos sopiva henkilö löytyy, olisi Victorilla töitä tiedossa. Toimitilat olisivat myös valmiina.
Kirkkonummen Yrittäjät palkitsi tänä vuonna Vuoden Yrittäjä -tunnustuksella marjatilaa pitävän Teemu Anttilan.
Kommentit (1)
16.08.2022
11:07
Tulevia tähtiä on nähty lavalla − Kirkkonummi-päivät syntyivät 50 vuotta sitten ison muuttoliikkeen saattelemana
16.08.2022
09:26
Merimetsojen määrä putosi selvästi Kirkkonummella – vuosi sitten oli vielä yksi suurimmista yhdyskunnista
11.08.2022
17:38
Hintojen raju nousu tuo päänvaivaa kunnalle – investointeihin pitäisi löytyä kymmeniä miljoonia lisää
11.08.2022
10:49
Uusi ikäryhmä rokotusten piiriin – lähes kaikki 60 vuotta täyttäneet voivat saada neljännen piikin
09.08.2022
15:40
Osuuskauppa kasvaa yhä ja investoi miljoonilla – seuraavana Veikkolan S-marketin remontti
05.08.2022
14:52
Meikon ulkoilualueella voi kohdata poliisin – esimerkiksi luvatonta tulentekoa valvotaan
03.08.2022
14:23
Kommentit (1)
Kommentoi