Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Tiekunnat nousivat kapinaan sähkölaskuista − jo muutamalle valaisinpylväälle pitäisi hankkia sähkömittari
08.06.2018
14:16
(5) kommenttia
Tiekunnat nousivat kapinaan sähkölaskuista − jo muutamalle valaisinpylväälle pitäisi hankkia sähkömittari
Kirkkonummen kunnan päätös siirtää kaikkien yksityisteiden tievalaistuksen kustannukset tiekunnille herättää närää tiekunnissa. Päätöstä vaaditaan uuteen käsittelyyn.
Kirkkonummi päätti viime huhtikuussa, että kaikkien tiekuntien, joilla on valaisinpylväitä ja joiden sähkölaskun maksaa kunta, on hankittava omat sähkömittarit ja maksettava laskut itse.
Kirkkonummella on noin 80 kilometriä "yksityistä" tievalaistusta, joita tiekunnat ovat vuosien saatossa rakentaneet.
Kunta on päättänyt jo 1970-luvulla, että kunta maksaa sähkölaskut. Päätöstä perusteltiin erityisesti liikenneturvallisuuden parantamisella.
Avustuskäytäntö ulottuu jo paljon pidemmälle. Vuodesta 1963 lähtien tievalaistusavustusta on saanut yli 60 tiekuntaa. Kunnan laskelmien mukaan tänä aikana avustuksiin on käytetty yhteensä noin 450 000 euroa.
Kunnan huhtikuisesta päätöksestä on jättänyt oikaisuvaatimuksen kuusi tiekuntaa ja Kirkkonummen Pienkiinteistöyhdistys.
Esimerkiksi keskustan kupeessa sijaitsevan Heikkilän tiekunta kieltäytyy hankkimasta oma sähkömittaria, koska tiekunnan mielestä valaistua tietä käyttää moni muukin kuntalainen kuin tien varrella asuvat.
Furuhedin tiekunta puolestaan hämmästelee sitä, että tiekunnalla on vain kolme valaisintolppaa. Oikaisuvaatimuksen mukaan olisi kohtuutonta hankkia muutamalle valaisimelle oma sähkösopimus ja -mittari.
Kunta on antamassa periksi ainakin osin valaistuspäätökselle. Asiassa on tarkoitus vielä tapauskohtaisesti käydä läpi valaistustilannetta tiekuntien kanssa ja siirtää uuden käytännön voimaantuloa vuodella.
Myös niille tiekunnille, joilla on korkeintaan viisi valaisinpylvästä, aiotaan antaa vapautus omasta sähkömittarista.
Kunta maksaisi edelleen sähkölaskun, mutta siitä perittäisiin vuodessa 200 euroa per pylväs korvausta tiekunnalta.
Kirkkonummen kuntatekniikan lautakunta käsittelee oikaisuvaatimuksia 14.6.
Kommentit (5)
05.07.2022
13:00
Kunta on kaupitellut vuosia vanhaa taloa, jossa kyläläiset haluaisivat yhä kokoontua
01.07.2022
13:34
Kirkkonummi laittoi jälleen myyntiin lomatontit aivan Nuuksion kansallispuiston naapurissa
01.07.2022
10:04
Kirkkonummelle on avattu iso vastaanottokeskus ukrainalaisille – kerrostaloasuntoja käytetään majoitukseen
30.06.2022
16:41
Gesterbyn koulukeskuksen hinta tuli monille shokkina – suunnittelua on tehty jo pitkälle
30.06.2022
16:01
Miten olisi kuntokilpa? – Veikkolan kuntoportaissa on nyt laskuri ja vertailu Jerikon portaiden kanssa onnistuu
30.06.2022
10:33
Uuden koulukeskuksen hinta on noussut rajusti – määrärahaa tarvittaisiin lisää 17 milj. euroa
29.06.2022
17:43
Tarjoilija ampui asiakasta kolme kertaa, kaksi laukausta osui päähän – tuomio lähes 10 vuotta vankeutta
29.06.2022
13:36
Kommentit (5)
Nyt kunta oli yksipuolisesti yhdellä ilmoituksella muuttamassa toimintaa keskellä toimintavuotta ja kunnanavustusten hakuajan jälkeen. Onko tämä kohtuullista?
(Moni tieyhdistys pitää yhden kokouksen vuosittain jossa sovitaan asiat tulevalle vuodelle) Kirkkonummen pienkiinteistöyhditsys (KPY) katsoi myös esityksen olleen kohtuuton ja osallistui oikaisuvaatimuksen tekoon.
Tässähän on enemmän kyse periaatteesta kuin varsinaisesta kustannuksesta kunnalle - joten asian voi hoitaa tyylikkäästikin, kuten kunta on nyt tekemässä.
KPY, hallituksen jäsen
Kommentoi