(5) kommenttia

Tartunnat Kirkkonummella selvässä laskussa – ravintoloille uudet määräykset, muut rajoitukset ennallaan

Koronatartuntojen määrä on tällä viikolla ollut Kirkkonummella selvässä laskussa. Viikon aikana on rekisteröity yhteensä 26 tartuntaa.

Viime viikolla tartuntoja oli 47 ja toissa viikolla 62.

Ilmaantuvuus (tartunnat/100 000 asukasta) on Kirkkonummella lähtenyt selkeään laskuun.

Viimeisen 14 vuorokauden suhdeluku on 182. Korkeimmillaan ilmaantuvuus oli viikko sitten 277.

Koko Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä ilmaantuvuus on nyt 299 ja koko maassa 175. Helsingissä ja Espoossa luku on vajaat 350 ja Vantaalla 435.

Kirkkonummella on ensimmäisen rokoteannoksen saanut 68,6 prosenttia väestöstä ja toisen annoksen 44,2. Luvut ovat hieman valtakunnallisen keskiarvon alle.

Koululaisten rokotukset alkoivat tällä viikolla Kirkkonummella. Rokotteen on saanut 12-15 -vuotiaista 37 prosenttia.

Kirkkonummella tulivat tänään voimaan samat ravintolarajoitukset kuin pääkaupunkiseudulla on ollut. Anniskelun on loputtava kello 22.

Sen sijaan kokoontumisrajoitukset ovat Kirkkonummella samat 12.9. saakka kuin ovat olleet elokuun alkupuolelta lähtien.

Pääkaupunkiseudulla kokoontumisrajoitukset ovat tiukemmat kuin muualla Uudellamaalla. Tosin niiden tulkinnasta on ollut tällä viikolla paljon näkemyseroja.

Lähde: THL   

(5) kommenttia
Kommentit (5)

Kommentit (5)

Tämähän onkin hyvä juttu, pääsee kapakasta aikaisemmin jatkoille örveltämään.
Joppe joutomies
Altistumisesta päiväkodissa ilmoitettiin päikyn kautta,olettaen ihmisten lukevan sitä joka päivä. Ensinnäkään tiedotteita ylipäätänsä tulee sinne hyvin vähän ja ohjelma ei lähetä mitään ilmoitusta esim.sähköpostiin. Kyllä altistumisesta pitää ilmoittaa mieluummin tekstiviestillä joka tavoittaa heti.
Ihmettelen.
Joo ja me maksetaan reissaajien testit:(
Testit maksullisiksi matkaajille!!
Tikkutestillä pääsee reissaamaan. Osa rokottamatonta porukkaa, tai kerran rokotettua - tarvitsee testin päästäkseen ulkomaille. Siitähän ne jonot tulevat..
Arjen realisti
Näkyy olevan lähes koko ajan jonoa tikkutestiin.. Näinköhän laskussa on? Vai käydään testissä varmuuden vuoksi..
Plussaa rajoituksista, liian kauan vaan annettiin tauti määrien nousta.
Kestää, kestää..

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä