Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Sähköpotkulauta kulki 65 ja mönkijä 112 km/h – poliisi ratsasi nuorten kulkupelejä
10.05.2021
14:44
(19) kommenttia
Sähköpotkulauta kulki 65 ja mönkijä 112 km/h – poliisi ratsasi nuorten kulkupelejä
Länsi-Uudenmaan poliisi on huolestunut nuorison käyttämistä moottoriajoneuvoista, joita on viritelty ja joiden turvallisuus on niin ja näin.
Länsi-Uudellamaalla toteutettiin vuorokauden kestävä kattava mopo-, kevytmoottoripyörä- ja moottoripyörävalvonta, johon osallistui yli kaksikymmentä poliisia.
Kaksipyöräisten kunto on valitettavan huono, ja osalla nuorista välinpitämättömyys näkyy eri tavoin, poliisi tiedottaa viime perjantaista lauantaihin jatkuneen valvontaiskun tuloksista.
Teemavalvontaa tehtiin Kirkkonummella, Espoossa, Vihdissä ja Lohjalla.
− Partiot pysäyttivät 90 mopoa, kevytmoottoripyörää ja moottoripyörää. Jokainen niistä tarkastettiin ja osa koeajettiin moottoripyöräpoliisien toimesta. Lisäksi tarkastettiin muutama traktorimönkijä ja sähköpotkulauta, kertoo komisario Hannu Kontola.
Valvonnassa tavattiin Kontolan mukaan edelleen liikaa jarruttomia ja valottomia mopoja sekä kevytmoottoripyöriä.
Kahdesta traktorimönkijästä oli poistettu rajoittimet, ja ne kulkivat poliisin koeajossa 112 ja 100 kilometriä tunnissa.
Lisäksi yksi sähköpotkulauta luokiteltiin moottoripyöräksi yli 65 km/h kulkunopeudella.
− Ajoneuvon huono kunto yhdistettynä esimerkiksi rajoittimen poistamiseen on tuttu, mutta aina yhtä huolestuttava ilmiö. Olemme jo aiemminkin sanoneet, että emme halua mennä enää yhdellekään keikalle, jossa nuori motoristi on menehtynyt.
−Yksi tapa vaikuttaa tähän on, että nuoret yhdessä vanhempien kanssa huolehtivat ajoneuvon kunnosta, Kontola sanoo.
Monet poliisin valvonnan aikana kohtaamista nuorista käyttäytyivät asiallisesti.
Viikonlopun valvonnan aikana tavatuissa ja muissakin yhteyksissä poliisille tutuksi tulevissa kuljettajissa on kuitenkin myös nuoria, joiden asenne harmittaa poliisia.
Nyt tehdyssä valvonnassa yhdelle nuorelle kirjoitettiin jopa sakko kunnialoukkauksesta, joka kohdistui virkatehtävää suorittavaan poliisiin.
− Usein, kun olemme suuren kokoontumisen kanssa tekemisissä, nuoriso häiritsee poliisin työskentelyä yrittäen siirtää poliisin huomion epäolennaisuuksiin tai jopa provosoimalla.
−Asenne on valitettava. Vanhempien henkilöiden suusta taas monesti kuulee kommentin "pojat ovat poikia". Kun puhutaan liikenneturvallisuudesta, tulee näiden "poikien", samalla tavalla kuin jokaisen tielläliikkujan, ottaa muutkin huomioon, toteaa moottoripyöräpoliisina toimiva ylikonstaapeli Jan-Erik Huurne.
Kommentit (19)
16.08.2022
11:07
Tulevia tähtiä on nähty lavalla − Kirkkonummi-päivät syntyivät 50 vuotta sitten ison muuttoliikkeen saattelemana
16.08.2022
09:26
Merimetsojen määrä putosi selvästi Kirkkonummella – vuosi sitten oli vielä yksi suurimmista yhdyskunnista
11.08.2022
17:38
Hintojen raju nousu tuo päänvaivaa kunnalle – investointeihin pitäisi löytyä kymmeniä miljoonia lisää
11.08.2022
10:49
Uusi ikäryhmä rokotusten piiriin – lähes kaikki 60 vuotta täyttäneet voivat saada neljännen piikin
09.08.2022
15:40
Osuuskauppa kasvaa yhä ja investoi miljoonilla – seuraavana Veikkolan S-marketin remontti
05.08.2022
14:52
Meikon ulkoilualueella voi kohdata poliisin – esimerkiksi luvatonta tulentekoa valvotaan
03.08.2022
14:23
Kommentit (19)
Olen syntynyt 70 luvun puolella ja muistan kuinka itsekin mopoiässä laitteita viritettiin. kulkivat tuolloin jo 100 km/h. Nykyiset mopot on rakenteeltaan ja jarruiltaan paljon mennyt eteen päin, eikä niillä ajamisessa ole mitään ongelmaa.
Mopoista tuli ääntä silloin ja näin on vieläkin, niillä ajettiin jalkakäytävillä, torilla ja muualla missä ei saanut. Ei nämä asiat tule muuttumaan koskaan, eikä mielestäni ole tarvekaan.
En usko että kukaan voi väittää ettei ole eläessään tehnyt tyhmyyksiä, miten kummassa voi muilta vaatia "pyhäkoulukäytöstä"
Antakaa lasten tehdä samoja asioita mitä tekin olette tehneet!
Harrastus on Ok, mutta kun alkaa tulla ruumiita, niin harrastamisen merkitys katoaa. Moottorien fiksaamista kokeilut ja ajamiset sitten siihen kuuluvaan ympäristöön.
Ja vielä parempi kun isät kieltäisi virittäminen, sehän on laitonta kuten kännissä ajaminen.
Mitä mopojen virittämiseen tulee, niin joskus 30 vuotta sitten kun itse oli mopoilija niin suunnilleen kaikki mopot oli enemmän tai vähemmän viritettyjä. On se kehitys siinä mielessä mennyt eteenpäin.
Lisäksi kun nykymopot tehdään suoraan kevytmoottoripyörän runkoihin, niin olen myös tiettyyn rajaan saakka sellainen "pojat on poikia" isä, pikku viritys ei haittaa.
Mopojen nopeusrajoitukset tulisi muutenkin nostaa sinne 55- 60 kmh tasolle. Ominaisuudet niissä riittää hyvin.
Kommentoi