(1) kommentti

Ruista, punajuurta ja puolukkaa: Tässä on Kirkkonummen oma Suomi100-leivos, jonka kunta etsi kilpailulla, katso resepti!

Kirkkonummi etsi kilpailulla suomalaisuudesta kertovaa uutta reseptiä, jonka mukaan leivotaan jälkiruoka koulujen, päiväkotien ja hoivalaitosten juhla-aterialle 5.12.

Raati maisteli kilpailuleivoksia, joissa oli maun, ulkonäön ja suomalaisuuden lisäksi varsin haasteellinen vaatimus.

Leivos pitää soveltua suurkeittiössä valmistettavaksi tuhansin kappalein.

Voittajaksi valittiin Neidonkallion päiväkodin keittiössä työskentelevän Outi Puurusen "”Punajuuri-puolukkaleivos”.

− Voittajaleivonnaisessa oli kekseliäästi ja jopa yllättävästi käytetty juurevia suomalaisia raaka-aineita kuten punajuurta, ruista ja koristeluun puolukoita, makuraati hehkutti.
Kisa oli raadin mukaan tiukka, ja kaikki leivonnaiset olivat hyviä maultaan ja kauniita katsella.

Toisena oli Ritva Saksan leipoma ”Porkkanaleivos” ja kolmantena myös Saksan leipoma ”Mustikka-jogurttileivos”.

Leivoskisa järjestettiin koko Kirkkonummen ruokapalveluhenkilöstölle.

Raatina oli 10 henkilöä Kirkkonummen kuntatekniikan osastolta.

Ehdotuksia tuli kuusi, joista viisi katsottiin kilpailuehtojen mukaisiksi.

Tässä voittajaleivoksen resepti (huom. annosmäärä 35 leivosta):

Leivoksen pohja:

Kananmuna 5 kpl
Sokeri 2,25 dl
Fariinisokeri 2,25 dl
Vehnäjauho puolikarkea 5 dl
Grahamjauho (ruis)  2,5 dl
Ruokasooda 2 tl
Leivinjauhe 1 rkl
Kaneli jauhettu 1 rkl
Vaniljasokeri 1 rkl
Ruokaöljy 2 dl
Punajuuri kuorittu 7 dl


Ohje: Vaahdota munat ja sokeri. Sekoita kuivat aineet ensin keskenään, kääntele sitten muna-sokerivaahtoon.

Sekoita varovasti joukkoon öljyjä ja punajuuriraastetta

Kaada leivinpaperilla vuorattuun vuokaan, paista 180 astessa noin 30 minuuttia.

Pohja kannattaa tehdä tarjoilua edeltävänä päivänä, jotta ainekset ehtivät tasaantua.

Pursotettava tuorejuustokuorrotus:

Voi laktoositon 1 dl
Sokeri tomu 6,5 dl
Tuorejuusto maustamaton laktoositon 200 g
Vaniljasokeri 1 rkl

Sekoita pehmeä voi ja sokerit murumaiseksi, lisää joukkoon tuorejuustoja, sekoita tasaiseksi. Laita pursotinpussiinja kylmään odottamaan.

Puolukkasose pinnalle:

Puolukkahillo 2 dl
Puolukka  1,5 dl

Aja jäiset puolukat ja hillo mahdollisimman tasaiseksi massaksi. Levitä kakun pinnalle ohuesti, (3 mm kerros). Valmista juuri ennen käyttöä.

Hunaja-ruispraliini:

Ruisleipä, viipale
Voi laktoositon  1 rkl
Hunaja juokseva 1 rkl
Fariinisokeri 1 rkl
Kaneli jauhettu 0,4 tl

Raasta tai pilko veitsellä ruisleipä pieniksi muruiksi (hiukan kuivahtanutta leipää on helpompi käsitellä).

Sulata pannulla voi, hunaja ja fariinisokeri. Sekoita kaneli ja leivänmurut joukkoon.

Paista pannulla rapeaksi tai paahda muutama minuutti kiertoilmauunissa, kunnes saa hiukan väriä ja tuoksuu hyvälle.

Anna jäähtyä, jauha muruiksi blenderillä tai sauvasekoittimella.

Leivoksen kokoaminen:

Leikkaa pohja seitsämään yhtäsuureen osaan. Levitä puolukkasose pinnalle ohuelti ja tasaisesti. Pursota tuorejuustomassa puolukkasoseen päälle.

Leikkaa tässä vaiheessa poikittain viiteen osaan.

Juuri ennen tarjoilua: Koristele pienellä määrällä jäisiä puolukalta. Ripottele hunaja-ruispraliini pinnalle.

Tällä reseptillä voi juhlaleivokset tehdä isompiin juhliin, määrää voi tietysti pienentää ja suhteuttaa aineisosat tarpeen mukaan.

(1) kommentti
Kommentit (1)

Kommentit (1)

Nam..., varmasti maistuvia ja varsinaisia terveyseväitä:)
Trixi

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä