(2) kommenttia

Loppuviikolla työnseisaus – Kirkkonummelta pääsee junalla Helsinkiin, bussi+metro-yhdistelmä ei toimi

Matinkylästä ei pääse metron kyytiin torstaina eikä perjantaina.

Pääkaupunkiseudun joukkoliikenteessä on ongelmia torstaina ja perjantaina, kun metro ja raitiovaunut eivät kulje työseisauksen takia.

Työnseisauksen ajaksi ei järjestetä korvaavaa liikennettä.

Lähijunaliikenne toimii normaalisti, mutta junat voivat olla hyvin ruuhkaisia.

Kirkkonummen sisäinen bussiliikenne ja seutulinjat Espooseen ajetaan aikataulujen mukaan. Matinkylästä on muutama bussilinja Kamppiin. Niiden odotetaan olevan kuitenkin hyvin täynnä.

HSL kehottaa metrolla tai raitiovaunulla tavallisesti kulkevia ihmisiä turvautumaan mahdollisuuksien mukaan esimerkiksi kimppakyyteihin tai pyöräilyyn.

Omia joukkoliikenneyhteyksiä on mahdollista selvittää myös HSL:n Reittioppaalla siten, että valitsee hakuvaihtoehdoista pois metron ja raitiovaunun.

Kuljettajat palaavat töihin 18.9. klo 4 alkaviin työvuoroihin, ja lauantaina liikennöidään normaalien aikataulujen mukaisesti.

Metron ja raitiovaunujen kuljettajien työnseisaus liittyy Helsingin kaupungin aikeisiin yhtiöittää Helsingin kaupungin liikennelaitos HKL, joka hoitaa myös koko metroliikenteen.

(2) kommenttia
Kommentit (2)

Kommentit (2)

Nyt olis lakkolaulun aika
Jan Palm
Eikö korona riittänyt kaataa firmoja, nytkö vielä lakkoja.
Voi vitalis.

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä