Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Korona varjostaa myös aluevaaleja – ulkona voi äänestää vain poikkeustapauksessa
20.12.2021
14:30
(0) kommenttia
Korona varjostaa myös aluevaaleja – ulkona voi äänestää vain poikkeustapauksessa
Aluevaalista on tulossa hyvin poikkeuksellinen. Koronatilanne on otettava huomioon ja vaali järjestetään erillisenä ensimmäistä ja samalla viimeistä kertaa.
Koronavarotoimia harjoiteltiin jo kuntavaaleissa, joissa äänestäjille tarjottiin mahdollisuutta äänestää myös ulkona.
Ensi kuun aluevaalissa ulkona voi äänestää vain poikkeustapauksessa ja silloinkin vain varsinaisena vaalipäivänä 23.1.
Ainakin vielä tämänhetkisten päätösten mukaan vaalihuoneiston ulkopuolella voivat äänestää vain karanteenissa ja eristyksessä olevat henkilöt.
Ulkona äänestämiseen tarvitaan mukaan neljä vaalityöntekijää, jotta vaalisalaisuus säilyy varmasti.
Karanteenissa olevien äänestäjien on ilmoitettava tulostaan oman äänestysalueen vaalipaikalle ennakkoon.
Äänestystä toimittamaan lähtee ulos kolme vaalilautakunnan jäsentä tai varajäsentä sekä vaaliavustaja. Sisälle on jäätävä vähintään kolme henkilöä.
Ulkona tapahtuva äänestys voidaan toteuttaa äänestyspaikan pihalla esimerkiksi niin, että äänestäjä on autossa.
Äänestyslippu leimataan ulkona ja äänestäjä antaa lipun vaaliavustajille, joka pudottaa lipun sisällä uurnaan.
Kirkkonummella on kahdeksan äänestysaluetta. Ne ovat samat kuin viimeksi kuntavaaleissa.
Ennakkoäänestyspaikkoina ovat kunnan kolme kirjastoa.
Koronarajoituksiin voi vielä tulla muutoksia, jotka vaikuttavat aluevaalinen järjestelyihin.
Aluevaalit pidetään jatkossa aina kuntavaalien yhteydessä.
Kirkkonummi kuuluu Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueeseen.
Kommentit
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentoi