(6) kommenttia

Kevään koittaessa poliisi otti moottoripyörät käyttöön – isoja ylinopeuksia mitattiin Porkkalantiellä

Moottoripyöräpoliisit tulivat maanteille pääsiäisenä. (arkistokuva/L-U:n poliisi)

Länsi-Uudenmaan poliisi siirtyi liikennevalvonnassa pääsiäisenä kesäaikaan ja otti käyttöön moottoripyörät.

Kesäiset ajo-olosuhteet näkyivät poliisin liikennevalvonnassa.

Esimerkiksi Espoossa Turunväylällä poliisi mittasi erään autoilijan nopeudeksi 206 kilometriä tunnissa.

Myös Kirkkonummella Porkkalantiellä poliisi mittasi nopeuksia, jotka johtivat rikosepäilyihin törkeistä liikenneturvallisuuden vaarantamisista.

− Kovia nopeuksia ajoivat sekä täysi-ikäiset että 17-vuotiaat kuljettajat. Esimerkiksi Espoossa Länsiväylällä 17-vuotias kuljettaja ajoi kilpaa toisen autoilijan kanssa. Poliisi on kirjannut tästä kilvanajosta rikosilmoituksen törkeästä liikennevaarallisuuden vaarantamisesta, kertoo ylikomisario Aapo Isoaho.

Viikonlopun vakavin liikenneturma tapahtui Raaseporissa maanantaina 19.4., kun 19-vuotias mieskuljettaja menetti ajoneuvon hallinnan ohitustilanteessa.

Auto suistui ulos tieltä ojaan ja osui päin puuta. Yksin autossa ollut kuljettaja menehtyi onnettomuudessa.

Pääsiäisen vietto sujui Länsi-Uudellamaalla poliisin näkökulmasta isossa kuvassa pääosin rauhallisesti.

Tehtäviä kuitenkin riitti niin hälytystehtävissä, liikenteen valvonnassa kuin tutkinnassa.

Länsi-Uudenmaan poliisi hoiti pääsiäisviikonlopun aikana yhteensä 673 tehtävää. Niin kentän partioita kuin tutkijoita työllisti esimerkiksi lähisuhdeväkivaltaan liittyvät tehtävät. kertoo poliisi tiedotteessaan.

(6) kommenttia
Kommentit (6)

Kommentit (6)

Sitten on näitä väärinparkkerajia jotka
harrastavat ja tahallaan parkkeeraa väärin
vaikka laillista paikka on ihan vieressä.
Tästä on tullut uusi harrastu joidenkin autoilioiden kesken.

Ja kilpaillaan siitä kuka on se vuoden
röyhkein väärinparkkeeraja.

Yksi vaalea grankullantraktori jolla on
vararengas takaluukulla on johdossa.
Uusi peli, ilman sääntöjä. Hasardilainen.
Alkoholi syynä lähes aina Poliisin kotitehtävissä!!
Jos suomalaiset laittaisivat korkit kiinni ja lopettaisivat pillereiden popsimisen olisi virkavallalla aikaa hoitaa muut tehtävät!!
Päihteetön kansalainen:)
Vanharantatielläkin kaahailaa ylinopeutta, päivittäin.Eli tääläkin tarvitaan pikaisesti valvontaa. Keskustan suunasta tultaessa mäkee ylös.
Marsa
Porkkalantie on sikäli kannattava paikka napata kaahailijoita, sillä monet ovat varsin suurituloisia ja rapsutkin sen mukaiset :)
Uffe
Siis miten niin? Alkoholia ei ole mainittu lainkaan. Usein nämä johtuvat vain liian kovista tilannenopeuksista.
Heippa
Eipä yllätä yhtään.. Suomalaisten perisynti eli alkoholi taas kyseessä!!
Ja jos autoilijoiden moraali on sitä, että oikein budjetoidaan etukäteen ylinopeussakot voi vain ihmetellä mihin ollaan menossa. Isät opettavat käytöksellään pojille samaa eli sukupolvesta toiseen tilanne pahenee:(
Ei hyvä

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä