Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Jääkarusellin MM-ennätys jäi vielä tekemättä − "Periaate on, että periksi ei kuitenkaan koskaan anneta"
04.02.2018
16:42
(0) kommenttia
Jääkarusellin MM-ennätys jäi vielä tekemättä − "Periaate on, että periksi ei kuitenkaan koskaan anneta"
> Suuri karuselli
jäi tekemättä -
lue jutun loppu
Maailman suurimman jääkarusellin sahaaminen Kirkkonummen Humaljärven jäälle ei oikein sunnuntaina ottanut onnistuakseen. Päivä alkoi jo hämärtää, eikä valtava karuselli lähtenyt pyörimään.
Wohlsin kartanon rannassa kävi karusellin sahaamista todistamassa ehkä yli 1 000 ihmistä.
Kun kello läheni 16:ta, halkaisijaltaan 120-metrinen jäälautta oli kertaalleen sahattu ympäri, mutta liikkeelle se ei suostunut lähtemään.
− Kyllä tämä tietysti on epäonnistuminen. Mutta periksi ei anneta, totesi Janne Käpylehto, joka on sahannut viime ja tänä talvena 18 karusellia, ja aina ne on saatu pyörimään.
Käpylehto ei oikein osannut analysoida miksi karuselli ei lähtenyt rullaamaan.
− Olosuhteista se johtuu, lunta on jäällä noin 10 sentiä ja myös vettä. Ei aikaisemmin ole ollut tällaista.
Käpylehdolla oli mukana uusi jättimoottorisaha, ilmeisesti Suomen suurin. Sahaaminen sujui sinänsä hyvin. Saha puri tehokkaasti noin 18 senttiä paksuun jäähän.
− Tiimimme kaksi mottoa on ollut, että periksi ei anneta ja toisaalta aikataulut ovat aina pettäneet. Kyllä lautta saadaan vielä pyörimään, Käpylehto vaakuutti kuivia sukkia ja kenkiä vaihtaessaan.
Käpylehto oli eilen Kotkassa tekemässä karusellia ja kolme sahaa oli mennyt rikki. Siksi karusellinteko myöhästyi sunnuntaiaamuna Kirkkonummella.
− Tämä on ollut kuitenkin yhteisöllinen tapahtuma, monet ihmiset ovat olleet auttamassa sahaamisoperaatiossa, Käpylehto kiitteli.
Kello 16:n maissa Käpylehto keräsi voimia ennen kuin ison lautan jo kerran avattua railoa aiottiin alkaa sahata uudestaan.
Jos karuselli saadaan pyörimään, sitä on tarkoitus pitää liikkeellä ensi sunnuntaihin saakka.
Haasteena ovat kuitenkin pakkaset. Lautta jäätyy pakkasella heti kiinni, jos se pysähtyy.
Lähes tasan vuosi sitten Humaljärvelle sahattiin 58-metrinen jäälautta. Sen sahaaminen sujui hyvin, ja se saatiin pyörimään miltei heti. (Lue Viisykkönen 29.1.2017)
Jääkarusellin maailmanennätys on tällä hetkellä USA:n Minnesotassa, jonne tammikuussa oli sahattu 110-metrinen lautta pyörimään. (Viisykkönen 20.1.)
Lisätty kello 19.25: Ison karusellin sahaaminen jäi lopulta kesken sunnuntaina. Käpylehto miettii yön yli ja tulee maanantaina Volsiin katsomaan tilanteen.
Pieni karuselli pyörii rannassa diskovaloissa. Drone-kopterista kuvattu video löytyy täältä.
Kommentit
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentoi