Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Meikon retkeilijämäärät putosivat viime vuonna huomattavasti, mutta kohde on yhä suosittu
27.01.2022
13:15
(4) kommenttia
Meikon retkeilijämäärät putosivat viime vuonna huomattavasti, mutta kohde on yhä suosittu
Kirkkonummen Meikon suosio retkeilykohteena väheni viime vuonna huomattavasti verrattuna toissa vuoden huippulukuihin.
Metsähallituksen keräämien tietojen mukaan Meikossa kävi viime vuonna vajaat 28 000 retkeilijää.
Vuosi sitten samainen tilasto kertoi, että Meikon vierailijamäärä oli noin 10 000 enemmän.
Ensimmäisenä koronavuonna 2020 monien luontokohteiden kävijämäärät suorastaan räjähtivät. Näin tapahtui myös Meikossa, jossa oli toissa vuonna kasvua yli 70 prosenttia.
Huolimatta viime vuoden pudotuksesta Meiko näyttää pysyvästi jääneen huomattavasti suositummaksi retkikohteeksi kuin se oli ennen korona-aikaa.
Viime vuosi oli pääkaupunkiseudun luontokohteissa samantyyppinen. Kävijämäärä putosivat vuoden 2020 huippuluvuista.
Pääkaupunkiseudun kansallispuistojen koronaruuhka hellitti sekä Sipoonkorvessa että Nuuksiossa.
– Vuonna 2020 kansallispuistojen käyntimäärissä tehtiin ennätyksellinen hyppy. Vuosi 2021 osoitti, että kyse ei ollut ensimmäisen pandemiavuoden ilmiöstä. Vuoden 2020 ensikertalaiset ovat tulleet jäädäkseen, toteaa luontopalvelujohtaja Henrik Jansson Metsähallituksesta.
Metsähallitus kerää tietoa kävijämääristä eri tavoilla kuten elektronisilla laskureilla.
Meikossa on sekä Kirkkonummen kunnan että Metsähallituksen retkeilyalue.
Monet samoilevat myös reittien ulkopuolella. Siksi arviot todellisista kävijämääristä voivat olla tilastoitua suurempiakin.
Metsähallituksella ei ole tilastotietoja muista Kirkkonummen ulkoilu- ja retkeilyalueista kuin Meikosta.
Kommentit (4)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (4)
Koirien päästäminen uimarannoille on kuvottavaa
Kommentoi