(3) kommenttia

Tämä reitti on kartalla koko Itämeren ympäri – opasteet Kirkkonummi-Turku ovat pystyssä

EuroVelo-reitti kulkee Kirkkonummen keskustan läpi.

Koko Itämeren ympäri suunniteltu pyöräilyreitti on nyt merkitty ja opastettu ensimmäisellä osuudella Suomessa Kirkkonummelta Turkuun.

Yli 200 kilometrin pituinen osuus kulkee enimmäkseen alemmalla tieverkolla ja esimerkiksi Kirkkonummella Masalan ja keskustan läpi.

Reitin opasteita pystytetään seuravaksi Vaalimaa-Helsinki -välille ja Turusta Vaasaan. Ajankohdasta ei ole tietoa.

Reitti on pyritty viemään viihtyisien teiden ja katujen kautta, joilla paikalliset nähtävyydet ja tärkeät pysähdyspaikat ovat saavutettavissa.

EuroVelo -projektin avulla kehitetään Euroopan laajuista pyöräilyreittiverkostoa.

Reittejä voi käyttää kaukoretkeilyyn, mutta lisäksi tavoitteena on kannustaa paikalliseen arkiliikkumiseen pyöräillen.

Reitteihin sisällytetään olemassa olevia pyöräteitä ja reittejä ja niitä pyritään yhdistämään toisiinsa.

EuroVelo -reittejä on ympäri Eurooppaa yhteensä 12, mutta niiden valmiusaste vaihtelee paljon.

Suomen EuroVelo-reitistön virallisena koordinoijana toimii viime vuonna perustettu Pyörämatkailukeskus.

Reittien suunnittelusta vastaa ely-keskukset ja alueen kunnat osallistuvat kustannuksiin.

Lisää tietoa EuroVelo -pyöräilyreiteistä ja niiden linjauksista löytyy EuroVelon kansainvälisiltä verkkosivuilta.

(3) kommenttia
Kommentit (3)

Kommentit (3)

Kyltit on selkeet ja hyvät. EuroVelo-androidsovelluksen kartta ei oo lainkaan ajan tasalla Kirkkonummi-Inkoo-välillä. Merkattu reitti kulkee Sjunbyn ja Päivölän/Solbergin kautta. Viisykkösen vartta ei tarvii polkea metriäkään. Kiva ja nätti reitti. Suosittelen!
Tuomas
Ely-keskukset ja kunnat voisivat tehdä jotain tämän reitin tiepinnoille ja vaikka hoitaa ne ruohikot reitin varrella, varsinkin Kirkkonummen keskustassa.
Metsäpeikko
On muuten merkitty jo ajat sitten, myös Siuntiossa.
Anonyymi

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä