(4) kommenttia

Masalan kuplahallista pääsi ilmat pihalle ja halli lysähti kasaan

Masalan kuplahalli pyritään "pumppaamaan" pystyyn juhannuksen jälkeen.

Masalassa huomattiin juhannusaattoaamuna, että jalkapallon harjoitushalli oli lysähtämässä kasaan. Ylipainehallista vuoti ilmaa ulos.

Kirkkonummen kunnan kiinteistöpäivystyksestä kerrotaan, että mitään vikaa ei hallin koneistossa tai kankaassa näyttäisi olevan.

Pääovet olivat myös lukossa, mutta yksi sivuovi oli auki. Hallin ovia ei voi pitää avoinna, sillä koneisto ei jaksa pitää hallia pystyssä, vaan se lähtee painumaan hitaasti kasaan.

Koneisto on aamulla sammutettu ja juhannuksen jälkeen maanantaina asiaa selvitetään tarkemmin.

Kiinteistöpäivystyksestä arvioitiin, että halli saadaan uudestaan pystyyn ensi viikolla.

Poliisi kävi aamulla paikalla, mutta mitään varsinaisen ilkivallan merkkejä ei löytynyt. Pelastuslaitos kutsuttiin hallille puoli kymmenen aikoihin.

Siitä ei ole varmuutta, onko sisällä ollut yöllä luvattomia vieraita.

Hallin ovet ovat normaalisti lukossa ja vain hallivuorojen käyttäjillä on avaimet.

Kuplahalli on mennyt kasaan ennenkin. Yleensä syynä on ollut lumikuorma tai kankaan repeäminen.

> Masalan kuplahalli lysähti – 30 metrin repeämä (Viisykkönen 23.10.2014)

 

(4) kommenttia
Kommentit (4)

Kommentit (4)

Mutta onko siellä kameroita eikös sinne kannattaisi laittaa kamerat ja eikös ne ovet voisi laittaa kiinni ja täyttää uudelleen?
Tuomo
Kuplan toisessa päässä on reikä, josta nuoriso menee mielellään sisään. On ollut jo vuosia, eikä sitä ole paikattu.
Anu Mikkola
No mutta, todennäköisesti tutkimuksissa todetaan tuntematon tekijä turman syyksi....eli tuntematon tekijä voi olla mitä vain lähiseudulta?
Masalan kuppilan kulmilta
Hallin lysähtäminen on lähes aina inhimmillinen ongelma, joka johtuu jonkun yksilön tekemästä virheestä.
Laatuongelma on inhimillinen

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä