Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Kirkkonummi harkitsee parkkipirkkojen pestaamista − esityksessä 7 pointtia, miksi pysäköintiä pitäisi valvoa
28.11.2018
18:07
(23) kommenttia
Kirkkonummi harkitsee parkkipirkkojen pestaamista − esityksessä 7 pointtia, miksi pysäköintiä pitäisi valvoa
Kunnallisen pysäköinninvalvonnan järjestäminen Kirkkonummella nousee taas esille. Ainakin kunnassa ollaan sitä mieltä, että pysäköinti ei toteudu suunnitellusti.
Asia on ollut puheena muutaman kerran ennenkin. Viimeksi viime vuonna kuntapoliitikot ohjeistivat viranhaltijoita tutkimaan pysäköinnin valvontaa ja aikarajojen yhdenmukaistamista.
Niinpä noin vuosi sitten taajamissa asennettin kaikille kunnallisille pysäköintipaikoille aikarajat, joilla halutaan estää päivä -tai vuorokausitolkulla pysäköintiä kunnan parkkipaikoilla. Aikarajat ovat tunnista 24 tuntiin. (Lue: Viisykkönen 26.9.2017)
Kuluneen syksyn mittaan on myös ripustettu uusia aluepysäköintimerkkejä taajamiin. (Viisykkönen 29.10.)
Pysäköinninvalvonta on jäänyt kuitenkin edelleen "ilmaan". Sitä ei käytännössä ole.
Pysäköintivirhemaksuja eli kansansuussa "parkkisakkoja" voi kirjoittaa vain poliisi, kun kunnallista valvojaa ei ole.
Poliisi on Kirkkonummella ilmoittanut, ettei sillä ole resursseja pysäköinninvalvontaan kuin poikkeustapauksissa.
> Tiedätkö, paljonko on virallinen "parkkisakko" Kirkkonummella? − Onko kellään omaa kokemusta?
Yksityisillä kiinteistöillä on lisäksi sopimuksia yksityisten valvontafirmojen kanssa, kuten Kirkkonummen Ostarilla.
Kunnan oma pysäköinninvalvonta nousee taas keskusteluun, kun sen järjestämistä aiotaan miettiä. Ensiehdotus on selvittää, millä menetelmällä valvonta pitäisi toteuttaa.
Kannattaa huomioida, että maksullinen pysäköinti on eri asia, jota ei olla esittämässä.
Lähtöpäätelmä ehdotuksessa on, että liikennesuunnittelun näkökulmasta pysäköinti ei toteudu suunnitellusti.
Pysäköintipaikat eivät ole asianmukaisessa käytössä, koska suunniteltu pysäköintikierto ei toteudu.
Perustelut ovat nämä:
1. Yleisesti on tiedossa, että Kirkkonummen kunnalla ei ole pysäköinninvalvontaa.
2. Asiakaspysäköinnin paikat ovat pitkiä jaksoja samojen ajoneuvojen käytössä.
3. Työmatkalaiset käyttävät asiakaspysäköintiin tarkoitettuja parkkipaikkoja liityntäpysäköintipaikkoina.
4. Monet asukkaat pysäköivät katujen varsille, eikä kiinteistöjen pihoissa heille varatuille paikoille.
5. Siksi syntyy käsitys, että pysäköintipaikkoja on liian vähän. Kadunvarret ovat täynnä samalla kun pihoilla olisi tilaa.
6. Kuntaa vaaditaan jatkuvasti rakentamaan lisää pysäköintipaikkoja.
7. Talvikunnossapito vaikeutuu, kun samoja autoja seisoo luvattomasti liian pitkiä aikoja samoilla paikoilla. Liikenneturvallisuuskin kärsii.
Kirkkonummen kunnalla on noin 2 000 merkittyä parkkipaikkaa, joista valtaosa keskustassa, loput Veikkolassa ja joitakin kymmeniä Masalassa. Keskustassa on kaksi pysäköintitaloa, joissa on yleensä aina tilaa.
Kirkkonummen kuntatekniikan lautakunta käsittelee pysäköintivalvonta-asiaa 4.12.
Lisätty jälkikäteen: Lautakunta päätti äänestyksen jälkeen, että pysäköintivalvonta selvitetään ja palataan sen jälkeen uudestaan asiaan.
Kommentit (23)
12.09.2022
10:26
Yle: Kaukolämpö on Kirkkonummella kalliimpaa kuin monin paikoin ja hinta uhkaa nousta
09.09.2022
15:57
Hornet pyyhkäisee Kirkkonummen keskustan yli hyvin matalalla – ei tarvitse pelästyä
09.09.2022
10:06
Kerrostalon asunnossa tulipalo kunnantalon naapurissa – asunto oli täysin liekeissä
06.09.2022
10:26
Vantaa haluaisi myydä oman osansa Porkkalanniemen virkistysalueesta, josta se omistaa kolmasosan
05.09.2022
19:44
Kunnan suurin rakennushanke hyväksyttiin lähes yksissä tuumin, vaikka kustannukset nousivat 40 prosenttia
03.09.2022
16:05
Juna ja kuorma-auto törmäsivät, yli 1 000 ihmistä altistui säteilylle – onneksi tämä oli vain harjoitus
01.09.2022
08:52
Wolt-kuskit aloittavat Kirkkonummella – ruokaa voi tilata aluksi yhdeksästä ravintolasta
31.08.2022
11:28
Kommentit (23)
Paikkakunnalla liikkuu liian paljon ajo-oikeuden saaneita jotka eivät huomioi muiden autoilijoiden saati jalankulkijoiden oikeuksia useinkaan. Kiire tuntuu olevan, ja ylinopeuden lisäksi omia ajotaitoja sovelletaan luovasti varsinkin parkkerauksen ja merkkivilkun käytön (siis käyttämättömyyden) osalta. Lisäksi jalkakäytäviä käytetään paitsi parkkeeraukseen niin näppärästi ajokaistalta oikaisuun.
Tällä hetkellä kaikkia Suomen autoilijoita koskevat lait ja määräykset ovat Kirkkonummella kuollut kirjain.
Olisiko asiakaskäynnillä olevaan autoon mahdollista saada joku " tarra", joka tuo esille, että auton käyttäjä on työtehtäviä tekemässä.
Kotihoidon työntkijät tekevät työtään ja auton pysäköintipaikan etsiminen on aina pois työajasta. Ehdottomasti tämä auton käyttö on saatava paremmin toimivaksi .
Katuja on tehty liian kapeiksi. Jos oltaisiin suunnitteluvaiheessa otettu huomioon niin hyvin voisi autot olla kadunvarressa.
Ja toivottavasti myös vanhan hautausmaan takana olevasta parkkipaikasta saadaan vuorokautinen yksityisen oarkkeeraminen kuriin. Sama mies näyttää pitävän tuota paikkaa omana ilmaisena parkkipaikkana asuntoautolleen ja kahdelle henkilöautolleen.
Ongelma-autoja on muutamia kymmeniä. Miksi kaikkien mutten pitää kärsiä näistä.
Voiko parkki-pirkon vuokrata vaikkapa Espoosta pari päivää kuussa näin aluksi?
Kommentoi