(6) kommenttia

Iso rakennusyhtiö ryhtyy kehittämään torin miljöötä: Salen ja Rosson talon paikalle uusia asuntoja ja palveluita

Ylätorin molemmin puolin sijaitsevat rakennukset on tarkoitus korvata uusilla asuin-ja liiketaloilla.

Kirkkonummen torin varrella liikekiinteistön omistava Varuboden-Osla on sopinut rakennusyhtiö YIT:n kanssa torin laidalla sijaitsevan kiinteistön kehittämisestä.

Varuboden-Osla ja YIT Rakennus Oy ovat torstaina allekirjoittaneet yhteistyösopimuksen koskien Kirkkotorin Liikekiinteistön kehittämistä.

Osuuskaupan omistamassa kiinteistössä toimivat Sale ja Rosso sekä useampi vuokralainen. Liiketoiminta jatkuu VBO:n mukaan nykyisenä vielä vuosia.

Kiinteistö on vanha, ja torin aluetta halutaan uudistaa ja modernisoida.

Sopijapuolten tavoitteena on Kirkkotorin alueelle laadittava asemakaavanmuutos, joka mahdollistaa yhteensä noin 9 000 kerrosneliömetrin sisältävät asuin-, palvelu-, ja liikerakennusoikeutta sisältävät tontit.

Kaavamuutoshankkeen arvioidaan kestävän noin kaksi vuotta, jonka jälkeen alkaa toteuttamis- ja rakentamisvaiheen suunnittelu ja käynnistys.

VBO on aiemmin todennut, että jonkinlainen vähittäiskauppa jatkaa myös uudessa kiinteistössä.

Myös vastapuolella toria sijaitsevan kiinteistön omistajalla on samansuuntaiset suunnitelmat.

Torin seudun liike-ja asuintonttien kaavoitus on alkamassa.

Lue lisää torialueen suunnitelmista:

> VBO haluaisi eloa Kirkkonummen torin seudulle – ”Valmiutta olisi nopeastikin ryhtyä investoimaan” (Viisykkönen 22.8.)

> Arkkitehdit ideoivat: Tässäkö K-nummen uusi tori? (Viisykkönen 12.4.2016)

> Vanha pankkitalo väistyy uuden tieltä – Kirkkonummen torin varrelle kaavaillaan senioriasuntoja ja hoivapalveluita (Viisykkönen 16.10.)

(6) kommenttia
Kommentit (6)

Seuraa Viisykköstä