Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Veikkolan junaseisake vaatisi tuhansia uusia asukkaita – tavoitteena kerrostaloja ja pieni kyläkaupunki
20.04.2020
13:42
(6) kommenttia
Veikkolan junaseisake vaatisi tuhansia uusia asukkaita – tavoitteena kerrostaloja ja pieni kyläkaupunki
Espoo-Salo -oikoratahankkeen yhteydessä on edessä myös Veikkolan taajaman pitkän tähtäimen suunnittelu. Seisake ja lähijunaliikenne vaativat runsaasti joukkoliikenteen käyttäjiä.
Oikoradasta valmistuu vielä tänä vuonna yleissuunnitelma, joka edellyttää Kirkkonummen kunnalta rata-alueen kaavoitusta.
Ratalinjalle ja sen lähistöön on laadittu osayleiskaavaa, jossa merkittävin osa on Veikkolan junaseisakkeen kaavasuunnittelu.
Viime vuonna ratasuunnitelmissa seisakkeen paikkaa siirrettiin jo länteen päin lähemmäksi Veikkolan keskustaa.
HSL:n suunnitteluohjeissa on määritelty, kuinka paljon junaseisakkeen lähistöllä olisi oltava asukkaita ja työpaikkoja, jotta joukkoliikenne junalla olisi kannattavaa.
Kilometrin säteellä suunnitellusta seisakkeesta on tällä asukkaita noin 1 150 ja 2,5 kilometrin etäisyydellä noin 5 000.
HSL:n mitoitusohjeiden mukaan 2,5 kilometrin säteellä seisakkeesta pitäisi pääkaupunkiseudun ulkopuolella olla vähintään 10 000 asukasta tai työpaikkaa.
Joukkoliikennetavoitteen saavuttamiseksi on kaavoituksessa osoitettu Veikkolassa yhden kilometrin säteelle seisakkeesta 3 000-4 000 asukkaan ja työpaikan lisäystä, nykyisen noin tuhannen asukkaan lisäksi.
Tavoite edellyttäisi seisakkeen välittömässä läheisyydessä tehokasta kerrostalovaltaista asumista.
Osayleiskaava on Kirkkonummen yhdyskuntatekniikan lautakunnan käsittelyssä 23.4.
Nopean junayhteyden eli niin sanotun Tunnin junan suunnittelua varten on perustettu osakeyhtiön, johon Kirkkonummen kunta on menossa mukaan 0,5 prosentin osuudella.
Kirkkonummi sitoutuu rahoittamaan yhtiötä viiden vuoden aikana enimmillään 380000 eurolla. Kirkkonummen valtuusto päättää asiasta 20.4.
Kommentit (6)
15.01.2021
16:11
Espoon kaupunkirata -hanke alkuun – näin se parantaa myös Kirkkonummen junaliikennettä
15.01.2021
14:09
Uusia linjauksia lukioihin: Abit pääsevät koululle, penkkarit perutaan ja tanssiaiset siirretään
15.01.2021
13:20
Kirjaston johtajan eläkepäivät koittavat – ura alkoi Kirkkonummella 42 vuotta sitten pienessä puutalossa
14.01.2021
13:06
Kirjastoissa on käytössä ravintoloista tuttu palvelu – yllätyslukemista kassissa tai toivomusten mukaan
13.01.2021
14:56
Arkkitehdit paheksuvat: Seurakuntataloa ei saa purkaa – ”Suunnittelijansa merkittävimpiä kohteita”
13.01.2021
11:44
Kommentit (6)
Tunnin juna ei luontoarvoja eikä kulttuurimaisemia kunnioita.
Radan suunnitelma ei noudata vihreitä arvoja, koska radan alle jäisi valtavat määrät arvokasta luontoa ja kulttuurimaisemaa, kiinteistöjen pakkolunastuksista puhumattakaan.
Eikä ainoastaan täällä Helsingin päässä. Salossa radan alle jäisi kaupungin arvokkaimmat kulttuurimaisemat.
Kommentoi