Uusia vuokra-asuntoja Kirkkonummen keskustaan
Skanska jatkaa asuntojen rakentamista kunnantalon naapuriin. Alueelle valmistuu uusia pienehkojä vuokra-asuntoja.
Skanska rakentaa asunnot valmiiksi ja myy ne pääomarahastolle. Skanska ja Icecapital-rahastoyhtiö ovat solmineet esisopimuksen kaikkiaan lähes 300 vapaarahoitteisen asunnon rakentamisesta Helsinkiin, Vantaalle, Kirkkonummelle ja Turkuun.
Kirkkonummelle on tarkoitus rakentaa yhteensä 42 vapaarahoitteista vuokra-asuntoa. Rahaston sijoitusideana on rakentaa ja hankkia suhteellisen pieniä asuntoja kasvukeskuksista ja Helsingin seudulla ratojen varisilta.
Kirkkonummen kohde käsittää kaksi taloa, joista muodostetaan asunto-osakeyhtiö. Kohteeseen tulee liiketilaa vuokrattavaksi noin 300 neliötä. Joskus tulevaisuudessa asuntoja saatetaan myös myydä.
Kirkkonummen keskustaan tulevat asunnot ovat kooltaan 28 – 66,5 neliötä.
Skanska on rakentanut Ervastintien varrelle jo kolme kerrostaloa, joissa on omistusasuntoja. Yhtiölla oli aluksi vaikeuksia myydä asuntoja. Siksi rakennusprojekti ei ole edennyt, ja yhtiöllä on ollut odottamassa tyhjää tonttitilaa uusien talojen ja pysäköintitalon välissä.
Pääomasijoittajalle rakennettavat asunnot eivät vielä täytä kokonaan Skanskan rakennusoikeuta Ervastintien tontilla.
> (25.11.) Skanska aikoo rakentaa nyt keskustan korttelinsa valmiiksi
Kommentit (3)
Kommentoi