Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Uusi keksintö on kuin tikkataulu, joka laskee pisteet – Hirsalaan golfin maalilaite ja harjoittelupaikka
19.02.2020
19:51
(2) kommenttia
Uusi keksintö on kuin tikkataulu, joka laskee pisteet – Hirsalaan golfin maalilaite ja harjoittelupaikka
Hirsala Golf rakentaa ensi kesäksi uudenlaisen golfin harjoitteluareenan, joka perustuu Suomessa kehiteltyyn maalilaitteeseen. Viime kesän testivaiheen jälkeen laite saa ensimmäisen oman pysyvän harjoittelualueen Hirsalasta.
Golfin harjoittelu tapahtuu paitsi kenttää kiertäen myös lyöntiharjoittelualueilla ”rangeilla”. Maalilaitteen kehittänyt yhtiö vakuuttaa, että uudella areenalla harjoittelu on huomattavasti mielekkäämpään kuin perinteisesti.
− Golfharjoitteluun suunniteltu maalilaite laskee osumat automaattisesti ja kertoo, kuinka tarkasti pelaaja on siihen osunut. Maalitauluun voi lyödä samanaikaisesti jopa kahdeksan pelaajaa, joiden tulokset tulevat automaattisesti heti näkyviin, kertoo Geometric Golf Oy:n toimitusjohtaja Mika Kuusisto.
Pelaaminen tapahtuu eri värisillä palloilla, jotka järjestelmä tunnistaa. Henkilökohtaista tulosta voi seurata koko ajan ja tallentaa tiedot, jotka saadaan haluttaessa myös näyttötaululle.
Järjestelmään voidaan luoda myös joukkueita, jolloin idea on Kuusiston mukaan vähän sama kuin hohtokeilailussa. Itse laitetta voisi verrata yksikertaisesti dartsin pelaamiseen.
Idea on samanlainen kuin maailmalla nopeasti levinnyt TopGolf, jota pelaa arviolta 14 miljoonaa ihmistä.
TopGolfia varten on rakennettu miljoonia euroja maksavia areenoita, joissa on aitioita useassa kerroksessa ja palloa lyödään kentälle. Paloissa on mikrosirut, jotka tunnistavat lyöjän ja laskevat pisteet. Areenat ovat isoja viihdekeskuksia.
− GeoGolfin avulla voidaan saavuttaa sama lyöntiharjoittelun informatiivisuus sekä pelillisyyden huuma ja innostavuus selvästi kevyemmin rakentein ja ilman miljoonaluokan investointeja, Kuusisto tiivistää.
Maalilaitetta voidaan kauko-ohjatusti siirtää ja saada lyöntimatkaa muutettua. Hirsalassa saadaan laite 10:stä metristä lähes 50 metrin päähän areenan lyöntipaikasta.
Maalilaitteen käytön etuna on se, että sitä voi hyödyntää harjoittelussa niin täysin aloittelijat kuin pitkälle edenneet golfarit.
Uudella areenalla pyritään houkuttelemaan golfin pariin myös nuorisoa.
− Teemme Hirsalaan rakennettavan GeoGolf Arenan myötä golfista sellaisen version, jota myös tämän päivän nuoriso haluaa pelata, Hirsala Golf Oy:n toimitusjohtaja Essi Liljemark sanoo.
Kommentit (2)
19.01.2021
10:56
Kirkkonummi epäröi yhä vanhusten ja vammaisten yhteistä kulkukeskusta – liittymistä selvitetään vielä
18.01.2021
12:41
S-ryhmä avaa myymälöitä Espooseen – jo neljäs Prisma rakenteilla, uusi Alepa Kauklahteen
18.01.2021
10:07
Myös Kirkkonummen ravintolassa tarjoillaan jatkossa ruokaa pöytiin – Mäkkäri on remontissa
15.01.2021
16:11
Espoon kaupunkirata -hanke alkuun – näin se parantaa myös Kirkkonummen junaliikennettä
15.01.2021
14:09
Uusia linjauksia lukioihin: Abit pääsevät koululle, penkkarit perutaan ja tanssiaiset siirretään
15.01.2021
13:20
Kirjaston johtajan eläkepäivät koittavat – ura alkoi Kirkkonummella 42 vuotta sitten pienessä puutalossa
15.01.2021
10:27
Kommentit (2)
Kommentoi