Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Urkrainalaisia ja heidän auttajiaan informoitiin – pakolaisten lukumäärä pysynyt Kirkkonummella viime viikot samana
12.05.2022
17:04
(1) kommentti
Urkrainalaisia ja heidän auttajiaan informoitiin – pakolaisten lukumäärä pysynyt Kirkkonummella viime viikot samana
Kirkkonummelle tulleille ukrainalaisille jaettiin torstaina heidän omalla äidinkielellään tietoa palveluista, joita pakolaisille on tarjolla.
Kirkkonummen kunnantalolle oli tullut 60-70 henkilöä, joista noin puolet oli ukrainalasia ja loput heidän majoittajiaan tai muuten auttamistyössä mukana olevia.
Kaikki puheenvuorot tulkattiin ukrainaksi.
Kirkkonummella majoittuvien ukrainalaispakolaisten lukumäärästä ei ole tarkkaa tietoa.
Viime kuun lopulla maahanmuuttovirasto ilmoitti, että ukrainalaisia olisi Kirkkonummella 60, mutta jo silloin lukumäärää pidettiin liian alhaisena todellisuuteen verrattuna.
Kirkkonummen kunnan arvio on, että ukrainalaisia olisi nyt 70-90. Arvio perustuu muun muassa kouluissa oleviin ukrainalaislapsiin, joita on noin 50.
Kirkkonummella ei ole vastaanottokeskusta, vaan kaikki ukrainalaiset ovat yksityismajoituksessa. Suurin osa heistä on Evitskogissa Hotelli Silmussa.
Pakolaisten kaikki palvelut hoidetaan Espoosta Luona Oy:n vastaanottokeskuksen kautta.
Kunta hoitaa lasten koulunkäynnin ja tarvittaessa päivähoidon sekä myös akuutit terveyspalvelut. Ukrainalaisilla on mahdollisuus päästä Espoon vastaanottokeskuksen kautta maksutta Aavan terveyspalveluihin.
Kunnantalolla torstaina pidetyn info-tilaisuuden järjestivät Kirkkonummen kunta, Luckan rf, Röda Korsets svenska avdelning ja Kirkkonummen ruotsinkielinen seurakunta.
Kommentit (1)
06.07.2022
10:21
Hirvi jäi taksin alle moottoritiellä – kuljettaja sairaalaan, auto romuttui pahasti
05.07.2022
13:00
Kunta on kaupitellut vuosia vanhaa taloa, jossa kyläläiset haluaisivat yhä kokoontua
01.07.2022
13:34
Kirkkonummi laittoi jälleen myyntiin lomatontit aivan Nuuksion kansallispuiston naapurissa
01.07.2022
10:04
Kirkkonummelle on avattu iso vastaanottokeskus ukrainalaisille – kerrostaloasuntoja käytetään majoitukseen
30.06.2022
16:41
Gesterbyn koulukeskuksen hinta tuli monille shokkina – suunnittelua on tehty jo pitkälle
30.06.2022
16:01
Miten olisi kuntokilpa? – Veikkolan kuntoportaissa on nyt laskuri ja vertailu Jerikon portaiden kanssa onnistuu
30.06.2022
10:33
Uuden koulukeskuksen hinta on noussut rajusti – määrärahaa tarvittaisiin lisää 17 milj. euroa
29.06.2022
17:43
Kommentit (1)
Kommentoi