(3) kommenttia

Upinniemen Merikappeli 50 vuotta – katso upeat ilmakuvat

Kuvaus: Keke Pulliainen

Upinniemen varuskunta-alueen Merikappeli valmistautuu viettämään juhlavuottaan. Pääjuhlaan tulevat kolmen eri kirkkokunnan piispat.

Upinniemen Merikappeli vihittiin käyttöön 14.3.1965. Täsmälleen 50 vuotta kyseisestä päivästä juhlistetaan myös Merikappelin puolta vuosisataa.

Merikappelin juhlasta on tulossa sotilaspastori Henri Kivijärven mukaan koko valtakunnankin mitassa hyvin ainutlaatuinen ekumeeninen tilaisuus.

Juhlaan ovat lupautuneet tulemaan Ortodoksisen kirkon arkkipiispa Leo, Helsingin katolinen piispa Teemu Sippo ja luterilainen piispa Tapio Luoma Espoon hiippakunnasta.

- 50-vuotisjuhlajumalanpalvelus on tarkoitus viedä 14.3. mahdollisimman tarkkaan läpi kuten 50 vuotta sitten. Kolme piispaa siunaavat jollain seremonialla kirkon. Tapahtuman muodosta neuvottelevat kirkkokunnat ja piispat vielä keskenään, Kivijärvi kertoo.

Alun perin juhlajumalanpalvelus oli tarkoitus Kivijärven mukaan myös televisioida, mutta Yle luopui siitä säästösyistä. Merikappelin vihkiminen on aikanaan radioitu, ja jumalanpalveluksesta löytyvät nauhatkin.

Ilmakuvaa kappelista myös sisältä

50-vuotisjuhlien kynnyksellä voi merikappelin ainutlaatuista paikkaa ja arkkitehtuuria ihailla kätevästi ilmakuvista, jotka on ottanut Keke Pulliainen kesällä kauko-ohjattavalla helikopterilla.

”Ilmakuvaa” on myös kappelista sisältä. Kappelin kuuluisaa Suomen Joutsenen pienoismallia voi katsella myös lintuperspektiivistä.

Merikappeli on sikälikin poikkeuksellinen, että sen omistaa Suomen valtio. Toinen valtion kirkkorakennus on Mikkelissä Karkialammen varuskunnan kappeli.

Upinniemen Merikappelin 50-vuotisjuhlavuosi alkaa jo sunnuntaina 30.11. niin kuin kirkkovuosikin. Sunnuntaina Upinniemessä on 1. adventin jumalanpalvelus, myyjäiset ja konsertti.

> Sunnuntain ohjelma ja ohjeet Upinniemen vierailuun

> Merikappeli Youtubessa  


(3) kommenttia
Kommentit (3)

Kommentit (3)

On se ihmismieli vaan niin kummallinen, kun olin lapsi porukalla käytiin katsomassa kirkon valmistumista, eikä se ollut kummallinenkaan juttu, vaan nyt aikuisena minusta kirkko on aivan ihana, ja malli ja paikka ovat ainutlaatuisia.
Tietenkin koko varuskunta-aikaan liittyy monenlaisia muistoja vuodesta 1959 alkaen, ja Merikappeli myöskin kuuluu niihin, vaikken olekaan kovin uskonnollinen.
Irma Joutsenvuo
Olisikohon samat kuvat, joilla on kuvitettu Youtubissa kaksi vihkiäisistä kertovaa videota.
http://www.youtube.com/watch?v=kd2BaFNkQo0
Paavo Rantalainen
Hienona on kappeli pysynyt! Olin sitä aikoinaan myös rakentamassa talkoohommissa. Olin mukana myös vihkitilaisuudessa, kenttärovasti Alitalon tilaamana valokuvaajana. Tein vihkiäisistä 36:n dian sarjan, jota Alitalo ei sitten suostunutkaan maksamaan! Näinollen diasarja jäi haltuuni. Muita kuvia ei tilaisuudessa otettu. Diasarja oli minulla vuosia, kunnes eläkkeelle jäädessäni lahjoitin diat Merikappelille. En muista, oliko Hannu Kivijärvi silloin HelLAs:n pappina. Jos kaipaatte niitä dioja ko tilaisuudesta, niin sieltä ne pitäisi jostain löytyä! Hyvä olisi löytyä, koska ne ovat, kuten kirjoitin, ainoat dokumentit vihkitilaisuudesta! Kaikkea hyvää edelleen Merikappelille ja Jumalan Siunausta!
Terveisin Veikko Anttonen
Sotilasmestari evp.
e-mail: veikko@anttonen.net
Veikko Anttonen

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä