Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Sortuneen tien kunnostus voi kestää ensi kevääseen – ”Vastaavaa ei ole missään muualla”
31.07.2020
11:39
(10) kommenttia
Sortuneen tien kunnostus voi kestää ensi kevääseen – ”Vastaavaa ei ole missään muualla”
Kesäkuun lopulla tapahtuneen tiensortuman kunnostaminen Evitskogissa on osoittautunut ennakoitua vaikeammaksi, ja korjaus saattaa venyä ensi kevääseen.
Tie on tällä hetkellä poikki ja liikenne ohjataan noin 2,5 kilometrin kiertotielle.
Maantiellä 1130 Lapinkylän ja Lohjan Virkkalan välillä on tänä kesänä tehty uusi päällyste ja pehmeimpiä paikkoja on korjattu.
Näin tehtiin myös Evitskogissa peltoaukealla, jossa tielle on uhannut nousta vuosikymmenet tulvavesi.
Kun kyseinen noin 100 metrin pituinen kohta oli korjattu ja päällystetty, tiessä tapahtui sortuma ja juuri päällystetty tienpätkä vajosi ja liikahti runsaan metrin sivuun.
Sortumakohdalla on tehty geologisia tutkimuksia ja ne jatkuvat edelleen. Ely-keskuksella ei ole vielä tarkkaa suunnitelmaa, miten tie korjataan.
Kunnossapitopäällikkö Tuomas Vasama Ely-keskuksesta kertoo, että pahimmassa tapauksessa korjaustyöt saadaan tehtyä vasta ensi keväänä.
Geologisten tutkimusten perusteella yhtä pehmeää kohtaa ei niin sanotusti kuivalla maalla ole Vasaman mukaan tullut missään muualla vastaan.
Tarpeen vaatiessa tien sortumakohta joudutaan jopa paaluttamaan. Ensin kuitenkin mietitään, pystytäänkö tie saamaan kuntoon kevyemmillä toimilla ja tie auki syyskuun aikana.
Jos urakka venyy ensi kevääseen, sortumakohdalle pyritään saamaan väliaikainen kulkuyhteys sortumakohlla ainakin traktoreille ja maatalouskoneille.
Moni on ihmetellyt, miten tie on kestänyt sortumatta vuosikymmenet ja heti korjauksen jälkeen "romahtaa".
Kyseinen kohta on todella pehmeä, eikä ennakkoon tehdyillä tutkimuksilla osattu Vasaman mukaan varautua näin heikkoon tienpohjaan.
− Joskus raskaat työkoneet kunnostuksen yhteydessä voivat tärisyttää pohjaa niin, että maanpohjaa voi lähteä liikkeelle.
Vasama korostaa, että urakoitsija on toteuttanut työn niin kuin oli suunniteltu eli itse urakassa ei ole mennyt mikään vikaan.
Yli 30 kilometrin kunnostus -ja päällystystyö alkaa olla valmis lukuun ottamatta sortumakohtaa.
Jos sortuman kunnostamisessa joudutaan järeämpiin toimiin ensi keväänä, voi lisäkustannuksia tulla Ely-keskukselle tieurakasta useita satoja tuhansia euroja.
Kommentit (10)
18.01.2021
12:41
S-ryhmä avaa myymälöitä Espooseen – jo neljäs Prisma rakenteilla, uusi Alepa Kauklahteen
15.01.2021
16:11
Espoon kaupunkirata -hanke alkuun – näin se parantaa myös Kirkkonummen junaliikennettä
15.01.2021
14:09
Uusia linjauksia lukioihin: Abit pääsevät koululle, penkkarit perutaan ja tanssiaiset siirretään
15.01.2021
13:20
Kirjaston johtajan eläkepäivät koittavat – ura alkoi Kirkkonummella 42 vuotta sitten pienessä puutalossa
15.01.2021
10:27
Kirkkonummen vanhin ostoskeskus tyhjenee – viimeinenkin vaateliike lopettaa myymälänsä
14.01.2021
13:06
Kirjastoissa on käytössä ravintoloista tuttu palvelu – yllätyslukemista kassissa tai toivomusten mukaan
13.01.2021
14:56
Kommentit (10)
Tässä usko menee elyn toimintaan. Mitäs jos vaihdettaisiin päättäjätkin samalla?
Kommentoi