Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Oikeudessa 31-vuotiaalla naisella yhdessä nipussa 18 eri rikosta: Huumeita, rattijuopumuksia ja kortitta ajoja
29.11.2019
16:06
(4) kommenttia
Oikeudessa 31-vuotiaalla naisella yhdessä nipussa 18 eri rikosta: Huumeita, rattijuopumuksia ja kortitta ajoja
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut 31-vuotiaan naisen kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen lukuisista eri rikoksista, jotka ovat pääosin tapahtuneet Kirkkonummella.
Rikoksiin, joista tuomio tuli, on nainen syyllistynyt tänä vuonna tammi-elokuun aikana.
Tuomittu jäi kiinni rikoksista kolme kertaa Espoossa ja loput kerrat kirjattiin Kirkkonummella.
Naisen syyksi luettiin oikeudessa viisi erillistä huumausaineen käyttörikosta, viisi erillistä rattijuopumusta ja viisi erillistä kulkuneuvon kuljettamista oikeudetta.
Lisäksi syytelistalla olivat lievä ampuma-aserikos, kätkemisrikos ja väärän henkilötiedon antaminen.
Ampuma-aserikos liittyy kaasusumuttimen hallussapitoon, kätkemisrikos toisen henkilön ajokortin varastamiseen. Tuomittu oli myös näyttänyt varastamaansa ajokorttia poliisille, joka oli pysäyttänyt hänet liikenteessä.
Perjantaina annetussa kuuden kuukauden tuomiossa on käytetty koventamisperusteita, koska nainen on saanut jo aiemmin kolme ehdotonta vankeustuomiota.
Tuore vankeustuomio on ehdoton, joten hän joutuu kärsimään sen vankilassa.
Rangaistusta määrätessään käräjäoikeus otti huomioon aikaisemman rikollisuuden, joka rikosten samankaltaisuuden johdosta osoittaa oikeuden mielestä tekijässä ilmeistä piittaamattomuutta lain kielloista ja käskyistä.
Tuomio ei ole vielä lainvoimainen.
13.12.2019
15:28
Koski virtaa vapaana 500 vuoden jälkeen – puroon odotetaan meritaimenia, joita ei ole missään muualla
12.12.2019
15:42
Rönnskärin majakalle suunnitellaan yleisöretkiä – majakkaa on kunnostettu ja sisällekin voi mennä
12.12.2019
13:05
Kirkkonummi etsii ympäristöpäällikköä – väliaikainen viranhaltija valitaan jo toisen kerran kolmessa viikossa
10.12.2019
16:57
Joulunakin moni on yksin, kukkalähetys lämmittää kummasti – Kukka yksinäiselle -kampanja käynnissä
10.12.2019
16:17
Syväjärvelle ei ole syytä mennä nyt talviuinnille – pumppaamolta pääsi jätevettä järveen
09.12.2019
17:54
Kirjastokortilla voi katsella myös elokuvia vaikkapa omalla kännykällä ja vielä ilmaiseksi
09.12.2019
14:16
Kommentit (4)
Kommentoi