Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Masalan monitoimihallille haetaan rakennuslupaa – omistajayhtiö olisi valmis rakennustöihin ensi keväänä
15.10.2020
11:39
(14) kommenttia
Masalan monitoimihallille haetaan rakennuslupaa – omistajayhtiö olisi valmis rakennustöihin ensi keväänä
Yksityisenä hankkeena suunnitellun Masalan uuden monitoimiarenan rakennussuunnitelmat ovat valmiina, ja kiinteistön omistajayhtiö hakee kunnalta rakennuslupaa.
Nykyisen LähiTapiola Sport Centerin jatkoksi on kiinteistön omistajayhtiö suunnittelut laajennusta, joka kaksinkertaistaisi liikuntakeskuksen tilat.
Laajennusosaan tulisi suunnitelmien mukaan iso uusi sisäliikuntahalli. Myös vanhaa osaa on tarkoitus kunnostaa ja tehdä muutostöitä.
Kiinteistöön on suunniteltu muun muassa uudet ravintolatilat ja varustemyymälä. Uudessa hallissa voitaisiin järjestää yli 1 000 henkilön tilaisuuksia.
Kiinteistöyhtiön pääomistajayhtiön edustaja Niilo Pellonmaa kertoo, että hankkeessa ollaan hyvin tosissaan, ja tavoite on saada jo ensi keväänä rakennustyöt käyntiin.
Hankkeen kannalta on Pellonmaan mukaan ratkaisevaa, saadaanko investointiin yhteiskunnan tukea.
Yhtiö anoo hankkeelle valtion liikuntapaikkatukea, josta pitää jättää anomukset ensi kuun loppuun mennessä.
Myös Kirkkonummen kunnan kanssa on käyty neuvotteluja ja esitelty yhteistyömalleja.
Valtion investointitukeen olisi Pellonmaan mukaan hyvin tärkeä, että kunta olisi mukana hankkeessa ja että kunnalta tulisi selkeä viesti hallihankkeen tarpeellisuudesta.
Hän ei kuitenkaan elättele suuria toiveita, että kunnalta saataisiin nykyisessä taloustilanteessa rahaa itse investointiin, mutta hän toivoo, että kunta olisi mukana yhteistyökumppani jollakin tapaan.
Halli-investointi on Pellonmaan mukaan lähemmäs 10 miljoonaa euroa.
Kirkkonummen kunta on pienessä määrin ostanut sisähallivuoroja liikuntakeskuksesta.
Monitoimihallin rakennuslupa-asia oli jo kesäkuussa rakennus- ja ympäristölautakunnassa, joka myönsi poikkeamisen asemakaavaan ja salli kerrosluvun nostamisen osittain neljään.
Laajennusosan rakennuspaikalla on kunnan luvalla tehty jo valmistelutöitä ja kasattu kivimursketta, jonka painolla stabiloidaan maapohjaa.
Kirkkonummen rakennus- ja ympäristölautakunta käsittelee hallin rakennuslupaa 20.10. Johtava rakennustarkastaja esittää, että lupa myönnetään.
Masalan liikuntahallin historia on jo pitkä. Nykyiset omistajat hankkivat teollisuuskiinteistön 1990-luvulla lähinnä varastotilaksi.
Urheiluseurat kiinnostuivat rakennuksesta, joka soveltui hyvin salibandyn pelaamiseen.
Sen jälkeen hallia on kunnostettu liikuntatarpeisiin, ja tilat ovat hyvin aktiivisessa käytössä.
Kommentit (14)
15.01.2021
16:11
Espoon kaupunkirata -hanke alkuun – näin se parantaa myös Kirkkonummen junaliikennettä
15.01.2021
14:09
Uusia linjauksia lukioihin: Abit pääsevät koululle, penkkarit perutaan ja tanssiaiset siirretään
15.01.2021
13:20
Kirjaston johtajan eläkepäivät koittavat – ura alkoi Kirkkonummella 42 vuotta sitten pienessä puutalossa
14.01.2021
13:06
Kirjastoissa on käytössä ravintoloista tuttu palvelu – yllätyslukemista kassissa tai toivomusten mukaan
13.01.2021
14:56
Arkkitehdit paheksuvat: Seurakuntataloa ei saa purkaa – ”Suunnittelijansa merkittävimpiä kohteita”
13.01.2021
11:44
Kommentit (14)
Anonyymi voi soitella kiinteistösijoittajille ja ehdotella halli projektia kantvikiin. Tässäkin jutussa mainitun henkilön yhteystiedot löytyy googlella.
Olisiko tarkoitus, että varakkaat käyttäisivät kalliita harrastuspaikkoja ?
Tietty niitähän löytyy moneltakin paikkakunnalta .
Mutta onko niissä käyttöaste kuinka suuri ?
Kommentoi