Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Masala kasvamassa Espoonlahden rantaan yli 2000 asukkaalla – hotellille myös mahdollisuus laajentua
16.10.2020
11:36
(14) kommenttia
Masala kasvamassa Espoonlahden rantaan yli 2000 asukkaalla – hotellille myös mahdollisuus laajentua
Majvik ja Suvimäen alueen rakentamissuunnitelmat ovat muutaman kuukauden jälkeen tulossa uudestaan päätöksentekoon.
Yli 90 hehtaarin alueelle on valmisteltu useita vuosia uutta asemakaavaa, joka on tavoitteena saada päätettyä ensi vuoden aikana.
Yksityiset maanomistajat ja valtio haluaisivat toteuttaa Kehä III:n ja Espoonlahden rannan välisellä alueella mittavan asuinalueen, johon tulisi asunnot yli 2 000 asukkaalle.
Tällä hetkellä alueella on parikymmentä asukasta.
Asemakaavaehdotus oli yhdyskuntatekniikan lautakunnassa viime kesäkuussa, mutta lautakunta palautti kaavan uudelleen valmisteluun.
Evästyksenä oli, että rakennustehokkuutta pitää vähentää ja ylintä kerroslukua laskea kuuteen.
Nyt syksyllä tehtyjen kaavataloudellisten laskelmien mukaan, hankkeen toteutus ei onnistu, jos rakentamiseen tehokkuutta (kerrosneliöt) vähennetään.
Kunnan kannalta on oleellista kuin paljon maankäyttömaksuja saadaan maanomistajilta, joita uusi asemakaava hyödyttää.
Kunta joutuu rakennuttamaan alueen kadut ja kunnallistekniikan ja kustannukset pitäisi kattaa maankäyttömaksuilla.
Päivitetyssä asemakaavaehdotuksessa rakennusoikeudet on pidetty ennallaan.
Asemakaavaehdotuksessa Majvikin kokoushotellia voitaisiin laajentaa ja rakentaa nykyisen hotellin yhteyteen 50 uutta huonetta.
Kaava-alueella toimiva Geologian tutkimuslaitoksen paikkatietokeskus muuttaa Espooseen.
Laitoksen maa-alueen omistaa valtio ja sille on kaavassa suunniteltu asuntorakentamista.
Majvik-Suvimäen liikenne on suunniteltu järjestettäväksi pohjois- ja eteläsuunnasta.
Uusi kokoojakatu menisi Sundsbergin asuinalueelle ja pohjoisosassa Kehä III:lle nykyisen Majvikin liittymään, johon on suunnitelmissa jossain vaiheessa eritasoliittymä ja yhteys myös Masalaan Kehä III:n yli.
Ennen eritasoliittymän toteutusta ehdotetaan Majvikin nykyisen, vaaralliseksi koetun liittymän väliaikaista parantamista.
Kirkkonummen yhdyskuntatekniikan lautakunta käsittelee kaavaehdotusta 22.10.
Majvikin-Suvimäen kaavoituksesta on hallinto-oikeudessa jo valitus, josta pitää saada ratkaisu ennen kuin kaavasta voidaan lopullisesti päättää.
Luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piiri ja Kirkkonummen ympäristöyhdistys ovat valittaneet liito-oravien elinympäristön hävittämisestä Majvikin ja Suvimäen alueella. (Viisykkönen 17.5.2019)
Alueen maanomistajat ovat ilmoittaneet, että rakennushankkeita voitaisiin aloittaa nopeastikin, kun kaavoitus sen sallii.
Kommentit (14)
19.01.2021
10:56
Kirkkonummi epäröi yhä vanhusten ja vammaisten yhteistä kulkukeskusta – liittymistä selvitetään vielä
18.01.2021
12:41
S-ryhmä avaa myymälöitä Espooseen – jo neljäs Prisma rakenteilla, uusi Alepa Kauklahteen
18.01.2021
10:07
Myös Kirkkonummen ravintolassa tarjoillaan jatkossa ruokaa pöytiin – Mäkkäri on remontissa
15.01.2021
16:11
Espoon kaupunkirata -hanke alkuun – näin se parantaa myös Kirkkonummen junaliikennettä
15.01.2021
14:09
Uusia linjauksia lukioihin: Abit pääsevät koululle, penkkarit perutaan ja tanssiaiset siirretään
15.01.2021
13:20
Kirjaston johtajan eläkepäivät koittavat – ura alkoi Kirkkonummella 42 vuotta sitten pienessä puutalossa
15.01.2021
10:27
Kommentit (14)
Suvimäki-Asema-Majvik
https://vayla.fi/uudellamaalla-suunnitteilla/kantatien-50-keha-iii-parantaminen-majvikin-ja%20masalan-kohdalla
Kokoojakatua (joka on leveämpi kuin Kehä III) ei tarvita
Mihin nämä uuden asuinalueen koululaiset sitten sijoitetaan? Kartanonrannan kouluunko?
Kommentoi