Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Kuntoportaiden laskuri on naksahtanut jo huippupäivänä tuhat kertaa – nimikilpailu synnytti pienoisen kansanliikkeen
07.09.2017
19:22
(14) kommenttia
Kuntoportaiden laskuri on naksahtanut jo huippupäivänä tuhat kertaa – nimikilpailu synnytti pienoisen kansanliikkeen
Jerikonmäen huippua kohden nousevat kuntoportaat on nyt virallisesti avattu, mutta korkattu ne on jo tuhansia kertoja eli portaita on noustu ja laskeuduttu ahkerasti.
Kunnan liikuntapalvelut järjesti torstai-iltana portailla viralliset avajaiset ja julkisti samalla nimikilpailun tuloksen.
Kansa oli ottanut nimenkeksimisen sydämenasiaksi. Ehdotuksia tuli kokonaiset viitisensataa. Joukossa on luonnollisesti paljon samoja ehdotuksia.
Voittajaehdotuksen teki 15 nimikilpailuun osallistujaa.
− Ehdotuksia tuli uskomattoman paljon. Kun Veikkolan ja Masalan lähiliikuntapaikoille etsittiin nimeä samalla tavalla, ehdotuksia tuli runsaat sata, kertoi Päivi Sorvari kunnan liikuntatoimesta.
Jerikonmäen kuntaportaat sait luontevan nimen ”Jerikon portaat”.
Myös ”Jerkku” oli nimiraadin mukaan suosittu ehdotus ja nimipuntaroinnissa loppumetreillä mukana.
Kuntoportaissa on 158 porrasta, ja yläpäässä nousua jonkin matkaa lisää luiskana.
Kuntoportaissa on hikoiltu jo useamman viikon. Näköhavaintoja tästä on paljon, ja laskurikin on portaiden alkupäässä naksuttanut jonkin aikaa.
Vilkkaimpana päivänä laskuri on näyttänyt jo tuhatta ohiaskeltajaa. Laskuri laskee sekä ylös- että alasmenijöitä.
Kaikkien nimikilpaan osallistuneiden kesken arvotaan vielä liikunnallisia palkintoja.
Kommentit (14)
20.05.2022
17:51
Poliisi pitää ravintolassa tapahtunutta kuolemantapausta tappona – myös ampuma-ase mainitaan
20.05.2022
17:30
Motoristi ajoi harvinaisen vaarallisesti Veikkolassa – poliisi pyytää yleisövihjeitä tapauksen selvittämiseksi
20.05.2022
08:12
Prisman maastoon tulee lähes 500 paneelin aurinkovoimala – rakennustyöt ovat käynnissä
19.05.2022
20:30
Passiruuhka oli yhtä paha 16 vuotta sitten – Kirkkonummella puretaan jonoa reilun kuukauden ajan
18.05.2022
19:17
Palokunnat hälytettiin samaan aikaan neljään maastopaloon, joista kaksi oli Kirkkonummella
18.05.2022
17:01
Sisarravintolat pitivät pintansa Suomen parhaat ravintolat -listalla – tunnustus sekä Kirkkonummelle että Espooseen
18.05.2022
15:16
Poliisikoirat kisaavat Kirkkonummella − Kaksivuotias Patrik antaa välillä medialle lausuntoa SM-kisan tunnelmista
17.05.2022
19:13
Kommentit (14)
Kaiteen hinta kyllä näyttää olevan suhteettoman kallis.
Onko kaikki määrärahat aina käytettävä?
Pelkkä kaide eli vain putki on sitä jalompaa terästä, kannatintolpat tavallista sinkittyä/galvanoitua terästä. Oikea hinta ei voi millään olla tuollainen. asentaakaan ei voi kauan tuollaista.
Samalla lenkilläni kävelin Tolsan rautatiepysäkin läpi, siinä on samanlaisesta materiaalista ja paksummasta putkesta ja vielä tuplana moninverroin kaideputkea (voi olla yli kilometrin). Samalla hinnoittelulla kustannus siellä olisi ollut satojatuhansia euroja, sitä on vaikea uskoa että pelkkiin kaiteisiin niin paljon rahaa laitettaisiin.
Missähän voi nähdä tuon Jerikon portaan kaiteen hankinta-asiakirjat?
Niillekö ne rakennettiin ?
Toivoisinkin että vanhukset käyttäisivät portaita ahkerasti koska niille niistä olisi hyötyä, nuoret voi juosta pitkin teitä.
Eikö sinun mielestäsi kaikki ole tarkoitettu kaikille? Eikö vammainen ole sinun mielestäsi tasavertainen terveiden kanssa?
Vai onko sinun mielstäsi vammainen sellainen henkilö jolla ei ole oikeus käyttää näitä kuntoportaita?
Meitä on myös sellaisia portaiden käyttäjiä jotka vammansa takia tarvitsee kaiteen.
Ja tuota asiaa kunta ei ole huomioinut millään tavalla. Nyt joutuu joka kerta selittämään muille miksi se kaide on tarpeellinen. Ja joutuu vastaanottamaan alaarvoista käytöstä ja huomauttelua.
Sillä rahalla mikä kaiteeseen käytettiin = 11.000e olisi luullut saavan kaiteen molemmin puolin portaita.
Kommentoi