Kunta vähentää rajusti jäähallin käyttöä
Kirkkonummen kunta vähentää oleellisesti koululaisten mahdollisuutta käyttää jäähallia ja Masalan sisäliikuntahallia. Käyttötunnit puolitetaan.
Kunnanhallitus päätti uusituista sopimuksista halliyhtiöiden kanssa maanantai-iltana yksimielisesti. Taustalla on kunnan säästöt. Koulujen ja päiväkotien sekä kuntalaisten yleisövuoroihin halleilla on varattu tänä vuonna määrärahoja vain noin puolet siitä mitä aiemmin on ollut.
Varuboden Areenalta kunta on ostanut jääaikaa kouluille aiempina vuosina 470 tuntia. Tälle vuodelle tunnit aiotaan pudottaa 245 tuntiin. Ensi syyslukukaudelle jäähalliaikaa jää kouluille vain 20 tuntia.
Jäähalliyhtiöltä on ostettu ennen jäähallitunteja noin 45 000 eurolla vuodessa. Tälle vuodelle on neuvoteltu sopimus, jolla ostetaan tunteja runsaalla 23 000 eurolla.
Käytettävä viikoittainen jääaika supistuu aiemmasta viidestä arkipäivästä kahteen arkipäivään. Viikoittaiset yleisövuorot pysyvät samoina eli kolme kertaa viikossa.
Myös Masalan hallin käyttöä karsitaan
Koulujen mahdollisuus käyttää Masalassa olevaa Lähitapiola Sport Centerin tiloja vähenee myös merkittävästi. Entisellä sopimuksella kunta on ostanut Masalan sisäliikuntahallista hallivuoroja 31 500 eurolla. Uusi sopimus lähes puolittaa kunnan käyttömäärärahan runsaaseen 16 000 euroon vuodessa.
LISÄTTY 5.5. klo 22.50 Jutun tiedot ajantasaistettu kunnanhallituksen kokouksen jälkeen.
Kommentit (7)
Silloin olisi OMA paikka ja vuoroja ei tarvitsisi ostaa. Ainoastaan varata vuoroja.
Se on sitten asia erikseen, että palkkaako kunta sinne fysioterapeutteja töihin. Kun tuo kuntoutus ei ole mm tarpeellista toimintaa kunnan järjestää. Vanhuksilla ei ole tätänykyä fysioterapeutin palveluja, kun fysioterapeutti on irtisanottu.
Ja varmasti samat päättäjät, jotka torpedoivat liikkumisen, tekevät jonkin valtuustoaloitteen lasten ja nuorten terveyden ennaltaehkäisevistä toimista! Kunnanhallituksen puheenjohtaja Vahasalokin profiloituu liikunta- ja kouluihmisenä. Nyt olisi mahdollisuus olla sitä käytännössä, ei juhlapuheissa ja yleisönosastokirjoituksissa vaan.
Kommentoi