Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Koulu ei tule heti mieleen uuden oppimiskeskuksen tiloissa − vuosien urakka on valmis, katso kuvat!
24.02.2021
12:44
(18) kommenttia
Koulu ei tule heti mieleen uuden oppimiskeskuksen tiloissa − vuosien urakka on valmis, katso kuvat!
Kirkkonummen keskustassa lähes 1 000 oppilasta astuu ensi maanantaina täysin uudenlaiseen koulumaailmaan. Jo tilat tuovat mieleen oppimisen, ei niinkään vanhanajan koulunkäynnin.
Jokirinteen oppimiskeskuksessa valmistaudutaan ottamaan vastaan ensi maanantaina Kirkkoharjun koulun noin 950 oppilasta, jotka kaikki muuttavat kerralla uusiin tiloihin.
Henkilökuntaa koululla on runsaat 100. Päiväkoti on jo muuttanut aiemmin Jokirinteeseen, jossa ryhdytään toteuttamaan opinpolkua päiväkodista yläkoulun 9. luokalle samassa rakennuksessa.
Jokirinne on tiloiltaan viimeisintä koulusuunnittelua Suomessa. Tiloja ja ryhmiä voidaan jakaa ja yhdistellä. Ovia on paljon ja erikokoisia tiloja.
Monissa uusissa kouluissa on pyritty eroon auloista ja pitkistä käytävistä, jotka vanhoissa kouluissa haukkaavat tiloista jopa 30-40 prosenttia.
Jokirinteessä ei koulusuunnittelussa ole menty niin pitkälle, vaan käytäviä on jonkin verran. Tämä johtuu siitä, että koulutilat ”kiertävät” suurta liikuntahallia.
Jokirinteen suunnittelijat puhuvat mieluummin avautuvista kuin avoimista tiloista.
Lue lisää:
Kommentit (18)
12.04.2021
20:02
Entisen kurssikeskuksen alueelle kaavaillaan matkailukeskusta ja nykyisen hotellin laajennusta
11.04.2021
12:46
Nousua tällä viikolla tartunnoissa – Kirkkonummen tilanne kuitenkin kehyskuntien rauhallisin ja sama kuin tammikuussa
09.04.2021
09:59
Koulujen väistötilat johtavat ketjureaktioon – Masalassa uusi paikka parakille tai koulutiloja monitoimitaloon
08.04.2021
18:47
Näin uusi ylikulku radan päälle rakennetaan: Kaksi selvästi nykyistä pidempää siltaa, hissit ja portaat päihin
08.04.2021
10:24
Rangersin nousu ylimpään sarjaan oli jo ulottuvilla – syksyllä uusi pelipaikka ja jatko Divarissa
07.04.2021
11:54
HS: Sukeltajan löytö Porkkalassa paljastaa roskaamisen haitat – muovikassissa ehjä sipsipussi vuodelta 1971
07.04.2021
11:23
Sortti-asemat ovat vain arkisin auki – HSY luopui kevään extra-päivistä lauantaisin
06.04.2021
13:11
Kommentit (18)
On kaksi eriasiaa näyttävä ja näyttävästi esiintyä, kuin oppia ja osata, tehdä tulosta. Tapa elää ja viettää aikaa mukavan haluisesti.
Työssä vietetty aika mukavasti.
Kesäpäivällä auringossa lämmpimässä kylpyammeessa istuen.
Terävyyttä ja tulosta, jos ei synny, niin heitetään ulos !
Kommentoi