Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Kotinurkkien siivous on suosittua – Sortti-asemilla valtavasti asiakkaita, rajoitukset jatkuvat vielä pitkään
25.05.2020
14:22
(5) kommenttia
Kotinurkkien siivous on suosittua – Sortti-asemilla valtavasti asiakkaita, rajoitukset jatkuvat vielä pitkään
Ilmeisesti kotinurkkien siivous ja raivaaminen on ollut nyt korona-aikana erityisen suosittua. Tähän viittaa ainakin kävijämäärät Sortti-asemilla.
Sortti-asemillamme on ollut ennätysvilkasta koko kevään. Kävijöitä on ollut huhtikuun loppuun mennessä lähes 30 000 enemmän kuin viime vuoden keväänä.
Syyksi arvioidaan sitä, että asukkaat tekevät tavallista enemmän puutarhatöitä sekä siivoavat pihojaan ja varastojaan koronarajoitusten ollessa voimassa, arvioidaan HSY:stä.
Kirkkonummella on Sortti-asema Jorvaksessa. Pohjois-Kirkkonummelta puolestaan Ämmässuon Sortti on kätevän matkan päässä.
Asemille on syntynyt jonoja, koska niillä on rajoitettu asiakkaiden määrää koronan vuoksi.
− Sortti-asemillamme on käynyt valtavasti asiakkaita koko kevään. Jonoja on valitettavasti syntynyt, koska olemme joutuneet rajoittamaan asiakkaiden määrää varmistaaksemme kaikkien turvallisuuden näin koronaviruksen aikana, kertoo käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen HSY:stä.
Asemalle pääsee vain 10–20 asiakasta kerrallaan. Rajoitukset jatkuvat näillä näkymin elokuun loppuun.
Eniten asiakkaita käy yleensä maanantaina ja perjantaina iltapäivisin ja iltaisin.
− Toivoisimme, että asiakkaat harkitsisivat asemalle tulemista epidemian aikana tai tulisivat keskellä viikkoa ja aamuisin, jolloin on yleensä väljempää. Koronaepidemian aikana kannattaa tuoda ainoastaan välttämättömät jätteet ja isompi lasti kerrallaan, jotta yksittäisten käyntien määrä vähenisi, Mäntynen ehdottaa.
Kommentit (5)
13.04.2021
13:16
Digirekry keräsi verkkoon pari sataa osallistujaa – samanlainen tapahtuma suunnitelmissa ensi syksynä
12.04.2021
20:02
Entisen kurssikeskuksen alueelle kaavaillaan matkailukeskusta ja nykyisen hotellin laajennusta
11.04.2021
12:46
Nousua tällä viikolla tartunnoissa – Kirkkonummen tilanne kuitenkin kehyskuntien rauhallisin ja sama kuin tammikuussa
09.04.2021
09:59
Koulujen väistötilat johtavat ketjureaktioon – Masalassa uusi paikka parakille tai koulutiloja monitoimitaloon
08.04.2021
18:47
Näin uusi ylikulku radan päälle rakennetaan: Kaksi selvästi nykyistä pidempää siltaa, hissit ja portaat päihin
08.04.2021
10:24
Rangersin nousu ylimpään sarjaan oli jo ulottuvilla – syksyllä uusi pelipaikka ja jatko Divarissa
07.04.2021
11:54
HS: Sukeltajan löytö Porkkalassa paljastaa roskaamisen haitat – muovikassissa ehjä sipsipussi vuodelta 1971
07.04.2021
11:23
Kommentit (5)
Kommentoi