Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Kolmikko kisaili 60:n nopeusalueella, autolle mitattiin 189 km/h – uusi asvaltti houkuttelee kaahareita
11.06.2021
11:32
(10) kommenttia
Kolmikko kisaili 60:n nopeusalueella, autolle mitattiin 189 km/h – uusi asvaltti houkuttelee kaahareita
Viime vuonna uuden päällysteen saanut Evitskogintie Kirkkonummen Lapinkylästä Lohjalle on houkutelleet ilmiselvästi kaahareita tieosuudelle, kuten on tapahtunut Porkkalantielläkin.
Länsi-Uudenmaan poliisi valvoi nopeuksia 9.−10.6. Evitskogintiellä. Valvonnassa todettiin muun muassa seitsemän törkeää liikenneturvallisuuden vaarantamista.
Vauhdit olivat poikkeuksellisen kovia. Kohdassa, jossa nopeuksia valvottiin, on nopeusrajoitus 60 kilometriä tunnissa.
Kovin nopeus mitattiin mieshenkilön kuljettamalle henkilöautolle nopeudella 189 kilometriä tunnissa. Samassa yhteydessä kahdelle moottoripyöräilijälle mitattiin nopeudeksi 140 kilometriä tunnissa.
− Kyseessä oli jonkinmoinen kisailutilanne kolmikon kesken. Toisessa moottoripyörässä oli myös matkustaja kyydissä, kertoo komisario Hannu Kontola.
Samaan paikkaan ajoi myöhemmin moottoripyöräilijä nopeudella 148 kilometriä tunnissa ja kolme henkilöautoa nopeuksilla 132, 126 ja 118 kilometriä tunnissa.
Kaikki kuljettajat määrättiin väliaikaisiin ajokieltoihin, ja heitä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
Kontola haluaa muistuttaa, että edellä mainitut nopeudet eivät kuulu yleiselle tielle, ja ne aiheuttavat vakavan vaaran kuljettajan itsensä lisäksi muille tienkäyttäjille.
− Alueella liikkuu lisäksi poikkeuksellisen paljon hirvieläimiä. Hirven hypätessä tiellä on näillä nopeuksilla mahdotonta reagoida tilanteeseen asiaankuuluvalla tavalla. Seuraukset törmäämisessä ovat yleensä varsinkin moottoripyörän kyseessä ollessa vakavat.
Kesän tultua ylinopeudet ja sitä myötä myös vakavat liikenneonnettomuudet kasvavat.
Nopeusrajoituksia noudattamalla vähennettäisiin suurin osa vakavista onnettomuuksista.
Esimerkkinä kesän tuomista kovista ylinopeuksista Kontola kertoo huolestuttavaa faktaa.
− Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen alueella todettiin pelkästään toukokuun aikana yli sata ajokortin menettämiseen johtanutta ylinopeutta.
Kommentit (10)
16.08.2022
11:07
Tulevia tähtiä on nähty lavalla − Kirkkonummi-päivät syntyivät 50 vuotta sitten ison muuttoliikkeen saattelemana
16.08.2022
09:26
Merimetsojen määrä putosi selvästi Kirkkonummella – vuosi sitten oli vielä yksi suurimmista yhdyskunnista
11.08.2022
17:38
Hintojen raju nousu tuo päänvaivaa kunnalle – investointeihin pitäisi löytyä kymmeniä miljoonia lisää
11.08.2022
10:49
Uusi ikäryhmä rokotusten piiriin – lähes kaikki 60 vuotta täyttäneet voivat saada neljännen piikin
09.08.2022
15:40
Osuuskauppa kasvaa yhä ja investoi miljoonilla – seuraavana Veikkolan S-marketin remontti
05.08.2022
14:52
Meikon ulkoilualueella voi kohdata poliisin – esimerkiksi luvatonta tulentekoa valvotaan
03.08.2022
14:23
Kommentit (10)
Menopeli valtiolle, ajokielto ja vähintään jättisakot /linnaa, jos ei ole rahaa maksaa niitä. Siinä yksinkertainen ja taatusti toimiva malli ilmaiseksi minulta :)
Kommentoi