(0) kommenttia

Klik! mikä Uutisvuosi 2014 – katso 51 valokuvaa ja lue 51 uutista!

Linkki 26. > (11.5.) Veikkolassa on pantu olutta monta sataa vuotta – hana löytyi!

Vuodenvaihteessa on perinteisesti aika pysähtyä ja miettiä, mitä vuoden mittaan on tapahtunut. Viisykkönen on julkaissut vuonna 2014 lähemmäs 1 000 uutista. Tässä pieni siivu niistä.

Tähän koosteeseen on kerätty sattuneesta syystä 51 uutisaihetta vuodelta 2014. Valinnassa ei ole yritetty arvottaa uutisia niiden merkityksen mukaan – joukossa on tärkeitä ja vähemmän tärkeitä asioita. Siten monen mielestä isoja ja merkittäviä uutisia on jäänyt pois.

Tässä ohjetta uutiskoosteen läpikäyntiin:  Kuvat (pikkuruudut) ja aiheet (linkit) ovat aikajärjestyksessä. Kun kuvan avaa suuremmaksi, eteenpäin pääsee kuvan oikeaa laitaa klikkaamalla ja taaksepäin vasemmasta laidasta.

Kuvien alareunassa on numero, joka viittaa linkkiluetteloon. Linkkejä klikkaamalla jutun alla olevasta luoettelosta aavautuvat itse jutut. Suluissa on julkaisupäivämäärä.

> Pääkirjoitus: Mitä vuodesta 2014 jäi mieleen?

Vinkki: Tällä hetkellä Viisykkösen arkistossa on runsaat 1 100 juttua. Kaikkein parhaiten ne löytyvät Googlen kautta. Kirjoita hakukenttään Viisykkönen ja etsimäsi aihe, Google löytyy jutut yleensä heti.

1. > (10.1.) Masalan löytölapsitapaus yhä mysteeri – joulun alla 2013 löydetty lapsi puhutti pitkään

2. > (14.1.) Mårten Boström toi suunnistuskultaa – kunnan tunnustus aiheutti keskustelua

3. > (24.1.) Eero Aarnion luomukset tunnetaan – nyt niitä on Veikkolan kirjastossa

4. > (27.1.) Musiikkiopistolla kymmeniä tapahtumia – muskari täytti 40 vuotta

5. > (13.2.) Jokavuotiset abi-ajelut – video löytyy 51-teeveestä

6. > (15.2.) Tällainenkin tapahtuma muistui – Uuno Turhapuro Mankin Essolla

7. > (28.2.) Kirkkonummen yksi harvoista arvorakennuksista, vanha pappila remontoitiin. Kirkkoherran vuokrasta neuvoteltiin pitkään.

8. > (1.3.) Viime talvi oli talvena huono. Hvitträskin jäälle pääsi pilkkimään, ja kalaa nousi

9. > (7.3.) Kuka on vienyt Pikkalanlahden kuhat – Bergmanko?

10. > (14.3.) Kauneusalan yrittäjät petraavat alan mainetta – uusi sertifiointi auttaa

11. > (20.3.) Asukasiltoja oli useita – Luomassa pohdittiin missä kulkee raja Masalaan

12. > (27.3.) Masalan asukasillassa pohdittiin rumuuden olemusta

13. > (28.3.) Sjökullan ruotsinkielinen oppimiskeskus on kuuma peruna – het potatis på svenska

14. > (2.4.) Prisma pistettiin uusiksi miljoonaremontilla

15. > (4.4.) Kallionmurskaus höyrytti Pikkalassa asukasiltaa – big bang luonnehti Arja Alho

16. > (6.4.) Ruotsinkielisillä seurojentaloilla näyteltiin ruotsiksi

17. > (12.4.) 1990-luvulla jäi talo kesken Kantvikissa – viimeinkin se purettiin

18. > (15.4.) Kirkkonummi-päivien järjestäminen oli vähän kiikunkaakun, mutta vapaaehtoiset tulivat apuun

19. > (21.4.) Överbystä on saanut kesäkukkia iät ajat – kauppapuutarha istutti kuitenkin viimeiset kukat

20. > (23.4.) Uutta Kirkkonummelle – kansainväliset purjehduskilpailut

21. > (26.4.) Kirkkonummella pelataan innolla lätkää – myös tytöt

22. > (29.4.) Kirjasto se jaksaa yllättää – Masalan kirjastossa avattiin posti

23. > (3.5.) Masalan nuorisoteatteri oli keväällä klassikkonäytelmän maailmoissa

24. > (4.5.) Tätä Viisykkösen uutista luettiin yli 15 000 kertaa – se on koskettava tarina

25. > (6.5.) Presidentti muisti – Vuoden äidin pipokampanja puree yhä

26. > (11.5.) Veikkolassa on pantu olutta monta sataa vuotta – hana löytyi!

27. > (14.5.) Kehitys kehittyy myös Kirkkonummen keskustassa – uusin asuinalue näyttää kartalla tältä

28. > (20.5.) Kajakilla pääsee lähes minne vaan, melkein kuivalle maallekin – uudet kartat opastavat

29. > (21.5.) Tv-hahmoja tulee ja menee – munamies kävi Veikkolassa

30. > (25.5.) Eurovaalit oli Stubille jättimenestys Kirkkonummella – miten lie kannatus tällä hetkellä?

31. > (31.05.) Valkolakki on aina valkolakki – Ylioppilaiden juhlaa Porkkalan lukiossa

32. > (5.6.) Masalassa Sport Center on ollut 10 vuotta – teollisuushalli muuttui liikuntakeskukseksi

33. > (8.6.) Merikunta-Kirkkonummella on aina ollut vaikea päästää merenrantaan – ei enää

34. > (10.6.) Tulipalo tulee kutsumatta – tämä talo paloi Siuntiossa hirmuisella roihulla

35. > (11.6.) Finnsbackan päiväkodissa majaili home – uusi parakkipäiväkoti on jo käytössä toisaalla

36. > (12.6.) Facebookin avulla syntyy vaikkapa yli 1 000 ihmisen tapahtuma Prisman eteen

37. > (22.7.) Onneksi on ihmisiä, jotka jaksavat ihan vapaaehtoisesti touhuta – näin syntyy vaikkapa rantalentistapahtuma

38. > (24.7.) Neuvostoliiton vanha raja sai uudet rajapyykit – onneksi rajaa ei siirretty kuten Krimillä

39. > (11.8.) Teemu haluaisi oman jäähallin Kirkkonummelle – edessä on kuitenkin pitkä prosessi

40. > (12.8.) Uusi bussilinjasto puhututti koko syksyn – vihaisia ihmisiä oli paljon

41. > (28.8.) Kouluteitä arvioitiin uudella tietokoneohjelmalla – kaikki eivät olleet samaa mieltä turvallisuudesta

42. > (30.8.) Kirkkonummi-päivät onnistuivat – väkeä oli vähemmän kuin ennen mutta kuitenkin, linkin takaa löytyy 26 kuvaa

43. > (24.9.) Antenneja Kylmälän kylätiellä menossa Metsähoviin – näillä näkyy maailman ääriin

44. > (1.10.) Lopussa kaikki hyvin – poliisikoira löysi eksyneen pojan Jorvaksessa

45. > (5.10.) Tätä ei ole joka vuosi – Uudenmaan maanpuolustuspäivät rantautuivat Kirkkonummelle, linkin takana löytyy kuvia

46. > (7.10.) Bussilinjasto meni uusiksi, mutta niin meni bussikalustokin – bussiin ei tarvitse enää juurikaan nousta

47. > (7.10.) Harvoin myynnissä – Suitian linna noin 10 miljoonaa. Myyntivideokin on sen mukainen.

48. > (31.10.) Kunnanjohtaja sai ovensa eteen arvokkaan teoksen, jonka historia on mielenkiitoinen

49. > (11.11.) Päiväkodit ja –hoito ovat keskusteluissa kestoaiheita. Kirkkonummen vanhin päiväkoti täytti 50 vuotta

50. > (15.11.) Nyt on tutkittua tietoa: Mistä ovat Kirkkonummen järvien nimet peräisin?

51. > (21.11.) Hauska tietää, että hyvin menestyviäkin yrityksiä on näinä aikoina: Kirkkonummen Vuoden Yrittäjä

 

(0) kommenttia
Kommentit

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä