Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Kirkkonummi saa valtiolta lisätukea 2,2 milj. euroa – muut tuensaajat pääosin maaseudun pikkukuntia
25.11.2021
17:16
(10) kommenttia
Kirkkonummi saa valtiolta lisätukea 2,2 milj. euroa – muut tuensaajat pääosin maaseudun pikkukuntia
Kirkkonummen kunta saa valtiolta ylimääräisen joululahjan. Valtioneuvosto myönsi Kirkkonummelle 2,2 miljoonaa euroa harkinnanvaraista valtionapua.
Kirkkonummi haki harkinnanvaraista korotusta tämän vuoden valtionapuun. Hakijoita oli yhteensä 82 kuntaa, ja jaossa yhteensä 30 miljoonaa euroa.
Ehtona korotukselle oli, että kunta on ensisijaisesti poikkeuksellisten tai tilapäisten kunnallistaloudellisten vaikeuksien vuoksi lisätyn taloudellisen tuen tarpeessa.
Valtioneuvosto myönsi torstaina lisätukea 30 kunnalle. Kirkkonummi sai 2,2 miljoonaa euroa. Kunta oli hakenut avustusta 4,3 miljoonaa.
Harkinnanvaraisia valtionavun korotuksia ovat tyypillisesti ennen korona-aikaa hakeneet syrjäseutujen pienet kunnat, jotka kamppailevat väestökadon ja talousvaikeuksien kanssa.
Tänä vuonna hakijoissa oli useita isoja kaupunkeja, mutta tuen saajien joukossa korostuvat edelleen pienet kunnat.
Uudellamaalla tukea saavat Kirkkonummen lisäksi vain Mäntsälä (1,55 milj. euroa) ja Hyvinkää (2.2 milj.). Esimeriksi Järvenpää haki 9 miljoonaa euroa, muttei saanut mitään.
Kirkkonummella ylimääräinen valtionapu on 55 euroa asukasta kohden.
Kunnat saavat rahat vielä tänä vuonna. Kirkkonummella summa korjaa tämän vuoden tilinpäätöstä.
Kommentit (10)
16.08.2022
11:07
Tulevia tähtiä on nähty lavalla − Kirkkonummi-päivät syntyivät 50 vuotta sitten ison muuttoliikkeen saattelemana
16.08.2022
09:26
Merimetsojen määrä putosi selvästi Kirkkonummella – vuosi sitten oli vielä yksi suurimmista yhdyskunnista
11.08.2022
17:38
Hintojen raju nousu tuo päänvaivaa kunnalle – investointeihin pitäisi löytyä kymmeniä miljoonia lisää
11.08.2022
10:49
Uusi ikäryhmä rokotusten piiriin – lähes kaikki 60 vuotta täyttäneet voivat saada neljännen piikin
09.08.2022
15:40
Osuuskauppa kasvaa yhä ja investoi miljoonilla – seuraavana Veikkolan S-marketin remontti
05.08.2022
14:52
Meikon ulkoilualueella voi kohdata poliisin – esimerkiksi luvatonta tulentekoa valvotaan
03.08.2022
14:23
Kommentit (10)
Toivottavasti sinulla on terveellinen työpaikka ja sinun lapsesi saavat käydä koulua, jossa on hyvä hengittää ja muutoinkin riittävät resurssit. Ei ole hyvä, jos omassa koulussa tai työpaikassa sairastuu ihan vain siksi, että suorittaa oppivelvollisuuttaan tai käy töissä.
Kommentoi