Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Kauppakeskus Kirsikan laajennuksesta ensimmäisiä kuvia − parkkipaikalle 9-kerroksisia taloja
13.12.2018
17:38
(14) kommenttia
Kauppakeskus Kirsikan laajennuksesta ensimmäisiä kuvia − parkkipaikalle 9-kerroksisia taloja
Kauppakeskus Kirsikkaan ja sen tontille suunnitellaan merkittävää lisärakentamista. Itse kauppakeskus laajensi ja sen viereen kaavaillaan viittä keskustan korkeinta asuintaloa.
Kaavasuunnittelu on aloitettu kauppakeskuksen omistajien eli Kirkkonummen ja Helsingin seurakuntien pyynnöstä.
Kiinteistön omistajat haluavat saada lisää rakennusoikeutta, ja siksi alueelle pitää tehdä asemakaavanmuutos.
Suunnittelutyö on aloitettu ja kaavoitusta valmisteleva arkkitehtitoimisto on hahmotellut ensimmäisiä luonnoksia siitä, miten laajennus ja uudet kerrostalot voisivat sijoittua alueelle.
Lähtökohtana on ollut, että kauppakeskus laajenisi Limnellin aukiolle ja matkakeskukseen johtavaan alikulkukäytävään.
Myöhemmässä vaiheessa haluttaisiin kauppakeskusta laajentaa hieman Kirkkonummentien varteen. Tämä laajennus voitaisiin toteuttaa samaan aikaan, kun radan yli johtava silta uusitaan.
Uudet kerrostalot sijoittuisivat nykyisen maantasaisen parkkipaikan kohdalle. Voimassa olevassa kaavassa parkkialue on merkitty rakentamisalueeksi, ja parkkipaikat on ajateltu alun perin väliaikaisiksi.
Aivan ensikaavailuissa kerrostaloja olisi tullut kuusi. Luonnoksissa on kuitenkin lähdetty viidestä talosta, joihin kuitenkin tulisi 9 kerrosta eli yksi ajateltua enemmän. Erikokoisia asuntoja taloihin mahtuisi noin 260.
Kirsikan kauppakeskuksen tontin kaavoitus on vielä hyvin alkutekijöissään. Hankkeesta on valmistunut alustava maankäyttösuunnitelma, jota Kirkkonummen kuntakehitysjaosto puntaroi 18.12.
14.02.2019
13:05
Abi-huumoria 2019: Yhteistyöstä kiittäen Google, Netflix ja Alko − katso penkkarikuvat!
13.02.2019
17:17
Rangersia valmentaa jatkossakin tuttu mies − kausi sujunut hyvin ja jopa sarjan mestaruutta kärkytään
13.02.2019
10:32
Kirkkonummella kuvattiin uutta vakoojatrilleriä − Vuosi 1955: Neuvostoliitto on Porkkalassa, KGB ja CIA ottavat mittaa toisistaan
12.02.2019
17:07
Abi-riemua taas viimeisenä koulupäivänä − penkkariautot lähtevät kahdesta lukiosta koulukierrokselle
12.02.2019
13:45
Tässä oli joku aika sitten latu − tilanne on harvinainen, tulviin saa varautua ainakin viikon eteenpäin
12.02.2019
12:08
Kirkkonummi teki poikkeuksellisen vedon, päätti tarjota koko ikäluokalle kesätöitä − kysymyksiä heräsi heti runsaasti
11.02.2019
11:04
Kommentit (14)
Sivut
Siellä on kartanonkosken alueella aika kivaa kerrostalorakentamista ,sellainen olisi sopinut nätisti myös Kirkkonummen keskustan maalaismaisemaan, sääli että tässä kunnassa kaikki arkkitehtuuri apinoi torinlaidan rosson ja säästöpankin talon tyyliä. Ainoa lohtu on että uudetkin betonilaatikot ovat purkukunnossa ennen2040 vuotta.
Jos sitten jotain kaunista ja kestävää?
Sivut
Kommentoi