Viisykkönen.fi /
Uutiset /
Hevosenkakan polttoa kokeiltiin Kantvikissa kivihiilen sijaan – uusi polttoaine on ”hopo” nimeltään
17.10.2019
13:00
(0) kommenttia
Hevosenkakan polttoa kokeiltiin Kantvikissa kivihiilen sijaan – uusi polttoaine on ”hopo” nimeltään
Suomen Sokerin voimalaitoksella Kantvikissa on kokeiltu puuhakkeeseen sekoitetun hevosenlannan polttamista. Yhtiön mukaan kokeilu oli sen verran toimiva, että sille haetaan jatkoa.
Voimalaitoksessa haluttaisiin korvata kivihiiltä uusiutuvilla biopolttoaineilla. Hevosenlannan polttaminen tuli mahdolliseksi toissa vuonna, kun EU-direktiiviä muutettiin vuosien väännön jälkeen.
Suomen Sokerin voimalaitoksessa on tuotettu energiaa kivihiilellä 1950-luvulta lähtien. Hiiltä palaa vuodessa keskimäärin 20 000 tonnia, ja se tuodaan Kantvikiin laivoilla.
Yhtiön tavoitteena on jatkossa korvata 10-20 prosenttia kivihiilen polttoaine-energiasta hevosenlannan ja puun sekoituksella.
Koepolton aikana energiamäärä jäi huomattavasti alle tavoitteesta muun muassa teknisten ongelmien takia.
Laitos on suunniteltu kivihiiltä varten, ja sen muuttaminen biopolttoaineille vaatisi isoja investointeja.
Hevosenlanta kerätään eteläsuomalaista tiloilta ja viedään Ämmässuolle, jossa massaan lisätään puuta kuten sahanpurua.
Polttoaineelle on annettu nimikin. Se on hopoa (horse power).
Kantvikiin uusi polttoaine tuodaan autoilla. Yhtiön lupaa, etteivät kuljetuksen tapahdu Kantvikin taajaman läpi.
Heinä-maaliskuussa tehdyn koepolton perusteella toiminnasta ei aiheudu yhtiön mukaan ympäristöhaittaa.
Suomen Sokeri hakee pysyvää ympäristölupaa hevosenlannan ja puun polttamiseen voimalaitoksella.
Kommentit
05.07.2022
13:00
Kunta on kaupitellut vuosia vanhaa taloa, jossa kyläläiset haluaisivat yhä kokoontua
01.07.2022
13:34
Kirkkonummi laittoi jälleen myyntiin lomatontit aivan Nuuksion kansallispuiston naapurissa
01.07.2022
10:04
Kirkkonummelle on avattu iso vastaanottokeskus ukrainalaisille – kerrostaloasuntoja käytetään majoitukseen
30.06.2022
16:41
Gesterbyn koulukeskuksen hinta tuli monille shokkina – suunnittelua on tehty jo pitkälle
30.06.2022
16:01
Miten olisi kuntokilpa? – Veikkolan kuntoportaissa on nyt laskuri ja vertailu Jerikon portaiden kanssa onnistuu
30.06.2022
10:33
Uuden koulukeskuksen hinta on noussut rajusti – määrärahaa tarvittaisiin lisää 17 milj. euroa
29.06.2022
17:43
Tarjoilija ampui asiakasta kolme kertaa, kaksi laukausta osui päähän – tuomio lähes 10 vuotta vankeutta
29.06.2022
13:36
Kommentoi