K-nummi kasvaa nyt ripeästi – 40.000 asukkaan raja rikki ensi vuonna
Kirkkonummen asukasluku on ollut alkuvuonna nopeassa kasvussa. Tällä menolla Kirkkonummi on ensi vuonna jo yli 40 000 asukkaan kunta.
Tilastokeskuksen ennakkotiedon mukaan Kirkkonummen väkiluku oli toukokuun lopussa 38 959. Todennäköisesti tällä hetkellä väkiluvussa on ylitetty 39 000:n rajapyykki.
Toukokuun lopun lukujen mukaan ensimmäisen vuosipuoliskon väestönlisäys on 350:n luokkaa ja siten vuositasolla ainakin 700.
Näin ollen väkimäärän kasvu lähentelee jo viime vuosikymmenen tahtia. Silloin kunnan asukasmäärä kasvoi jopa yli 1 000:lla vuodessa. Tällä vuosikymmenellä väkiluvun kasvu on jäänyt välillä noin 300:een vuodessa.
Tilastokeskuksen luvuista ei voi päätellä tarkkaan mistä väkiluvunkasvu muodostuu. Syntyvyys on yhä Kirkkonummella korkea. Tammi-maaliskuussa syntyi 110 lasta.
Vuoden alkuneljänneksen lukujen mukaan nettomaahanmuutto ja Suomen sisäinen nettomuutto Kirkkonummelle olivat yhtä isot eli runsaat 70 henkilöä.
Turvapaikanhakijat vastaanottokeskuksissa eivät ole kunnassa kirjoilla elleivät ole saaneet yli vuoden kestävää oleskelulupaa Suomeen.
Väkilukuun on saattanut vaikuttaa tänä vuonna se, että kuntaa on valmistunut poikkeuksellisen paljon vapaarahoitteisia vuokra-asuntoja. Yhden kerrostalokohteen valmistuminen voi houkutella kuntaan useita kymmeniä uusia muuttajia.
Siuntiossa hienoinen väkiluvun väheneminen näyttää jatkuvan. Siuntiossa oli Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan toukokuussa kolmisenkymmentä asukasta vähemmän kuin vuodenvaihteessa.
Inkoossa väkiluku puolestaan kasvoi alkuvuonna noin 20:lla.
> Kirkkonummen kasvu: Vuodessa +441 asukasta – Siuntiossa ja Inkoossa miinusta (Viisykkönen 12.1.)
Kommentit (5)
Ne on 100% PIIP täällä Kirkkonummella!!!
Ja siitä on kiittäminen kuntaa.
Kommentoi