(2) kommenttia

Espoo ottaisi mielellään palan Kirkkonummea – rajan takana on kaupungilla suuret suunnitelmat

Liitettäväksi esitetty alue väritetty punaisella.

Espoon kaupungin kanta Siikajärven Kirkkonummen puoleisen osan liittämisestä Espooseen on nyt sinetöity. Kaupunginvaltuusto näytti osakuntaliitokselle varovasti vihreää valoa.

Espoon valtuusto hyväksyi maanantai-iltana ilman keskusteluja lausunnon, jonka mukaan Siikajärven kylän länsiosan liittämiseen Espooseen ei ole kaupungin puolelta mitään esteitä.

Juridisesti sanoen valtuusto totesi, että muutos on Siikajärven alueen kehittymisen ja sen asukkaiden kannalta kuntarakennelain tavoitteiden mukainen.

Espoo viittaa lausunnossaan siihen, että Espoon pohjoisosissa on meneillään yleiskaavan valmistelu.

Espoolla on isoja suunnitelmia muun muassa Histan suunnalla. Ne liittyvät uuden rautatien suunnitelmiin.

Espoo ajaa voimallisesti Turun oikoratahanketta, joka kulkisi moottoritien vartta kohti Veikkolaa ja Lohjaa.

Radan ja sen uusien asemien myötä Espoo varautuu noin 60 000 uuteen asukkaaseen ja noin 11 000 uuteen työpaikkaan vuoteen 2050 mennessä.

Siikajärven länsiosan asukkaat ja Kirkkonummen puolella toimiva Hotelli Nuuksio ovat esittäneet kuntarajan siirtämistä.

Esityksessä todetaan, että Espooseen liitettäväksi esitetty alue ei ole miltään osin yhteydessä Kirkkonummen yhdyskuntarakenteeseen, vaan on osa Espooseen kuuluvaa kyläaluetta.

Siikajärvellä Kirkkonummen puolella asuu muutama kymmenen vakituista asukasta.

Kirkkonummen kunnanhallitus on jo todennut, ettei osaliitokseen ole aiheitta. (Viisykkönen 22.6.)

Seuraavaksi osaliitosesitys menee kunta-asioita hoitavan valtiovarainministerön käsittelyyn.


(2) kommenttia
Kommentit (2)

Kommentit (2)

Jos Espoo lyö muutaman miljoonan pöytään, niin miksipä ei?
maakauppoja hieromaan
Tuo Kolmirannan alue vois myös liittyä Espooseen. Suurin osa jo on ja raja on vähän luonnoton. Muuten ihan järkevä ajatus
Tero Strand

Kommentoi

Seuraa Viisykköstä